مصطفی نوروزی
Contact me
My Profile
Blog Author(s) مصطفی نوروزی
Previous Months Home Archive More ...
      روستاهای همدان ()
ماران (مهاجران) by: مصطفی نوروزی

مُهاجران ) ماران ) یکی از شهرهای استان همدان و در سمت شرقی بخش لالجین از توابع شهر بهار واقع شده است. این شهر پیش‌تر جزو دهستان حاجی‌لوی کبودرآهنگ بود. در این شهر ۱۶۹۸ خانوار با جمعیتی بالغ بر ۷۷۵۸ تن ساکنند. از این تعداد ۳۹۷۹ تن را مردان و ۳۷۷۹ تن را زنان تشکیل می‌دهند. مسجد جامع، تپه و پل مهاجران معروف به پل خانم[۱] از آثار تاریخی این شهر به‌شمار می‌رود. اهالی این شهر مسلمان شیعه‌مذهب هستند و به زبان ترکی آذربایجانی تکلم می‌کنند.

مشاهیر

شیخ محمود زنجانی (مارانی) یکی از علمای بزرگ که در سال ۱۳۰۱ پس از کسب علم از محضر علمای نجف وارد مهاجران شد و سی‌سال مردم این منطقه از وجود وی بهره بردند. این عالم ربانی در سال ۱۳۳۲ فوت نمود. پیکر ایشان در جوار مرقد حضرت معصومه(س) در قم مدفون است. شیخ محمدباقر بن العالم الجلیل آیت‏اللَّه آقا شیخ على زاهد مهاجرانى از علماء اعلام معاصر است . ملیت : ایرانی - قرن : 14 منبع : گنجینه دانشمندان (جلد هفتم) شیخ محمدباقر بن العالم الجلیل آیت‏اللَّه آقا شیخ على زاهد مهاجرانى از علماء اعلام معاصر است در شهر همدان. وى در سال 1325 قمرى در مهاجران متولد شده و از هفت سالگى مقدمات را در همان قریه در حضور علماء محل فراگرفته بعدا به همدان حرکت کرده قریب پنج سال در همدان از حوزه اساتید استفاده نموده و شنیدند که حضرت آیت‏اللَّه حایرى طاب ثراه در قم تأسیس حوزه نموده‏اند در اواخر سال 1340 قمرى مشرف به بلده طیبه قم شد و در حضور اساتید عظام جهت تکمیل سطوح حاضر و از حضور آیت‏اللَّه آقا شیخ ابوالقاسم قمى استفاده نمودند. سپس در سال 1347 به بحث آیت‏اللَّه حایرى حاضر شدند و در سال 1349 قمرى در محضر آیت‏اللَّه العظمى حجت قدس سره حاضر شده فقها و اصولا استفاده نمود. پس از آن در حوزه تدریس مرحوم آیت‏اللَّه العظمى بروجردى شرکت نمودند. معظم‏له هم اکنون در قیدحیات نبوده ودر سال 1365 فوت کرده اند.

اجازات ایشان عبارتند از: اجازه اجتهاد از آیت‏اللَّه العظمى حجت، مرحوم آیت‏اللَّه حایرى، مرحوم آیت‏اللَّه صدر، مرحوم آیت‏اللَّه سید ابوالحسن اصفهانى و مرحوم آیت‏اللَّه حکیم طاب ثراهم مى‏باشند. نوشتجات و تألیفات این دانشمند به قرار ذیل است: 1- تقریرات دوره کامل اصول آیت‏اللَّه حجت 2- درس بیع 3- رساله در صلوت 4- رساله‏اى در صوم 5- صلوت جمعه 6- قاعده لاضرر و لباس مشکوک 7- درایه که قریب به انتشار است. فرزند ایشان ایت الله جعفر زاهد مهاجرانی هم اکنون در قید حیات بوده و شاگردانی نیز داشته اند. وی از شاگردان ایت الله خمینی نیز بوده واز ایشا ن ودیگر علما اجازه ی اجتهاد دارند.

آثار باستانی

 

 

پل قدیمی مهاجران (خانم کورپوسی)

 

فراورده‌های کشاورزی و باغی

مهم‌ترین فراورده‌های کشاورزی و باغی مهاجران عبارتند از: جو، خربزه، خیار، سیب زمینی، پیاز، گوجه‌فرنگی، هندوانه، هویج، یونجه، اسپرس، باقلا، ذرت علوفه‌ای و خوشه‌ای، سبزیجات، شبدر و گندم می باشد.

  Comments ()
شهر صالح‌آباد by: مصطفی نوروزی

صالح‌آباد: شهری در ۲۵ کیلومتری همدان با مختصات جغرافیایی و از توابع شهر بهار است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۰ به طور تقریبی ۸۴۸۰ نفر بوده است.

این شهر در کنار سه راهی جاده همدان - سنندج - کرمانشاه قراردارد. سابق بر این محور عبور ارتباطی همدان به غار علی‌صدر از داخل شهر موجب رونق و رشد شهر بوده ولیکن در حال حاضر بدلیل احداث راه جدید همدان به بیجار تردد مسافران و گردشگران از شهر بطور چشمگیری کاهش یافته و تاثیرات نامطلوبی بر رشد و توسعه شهر گذاشته است. در اطراف این شهر کوچک زمین‌های کشاورزی پراکنده دیده می‌شود و بیشتر سیب‌زمینی و گندم کشت می‌گردد. یکی از شاخه‌های فرعی رودخانهٔ قره‌چای از این شهر می‌گذرد و با ایجاد سدی کوچک از آن برای آبیاری تاکستان‌ها و مزارع آنجا استفاده می‌شود.در حاشیه غربی و جنوب غربی شهر مناطق جنگلی وجود دارد که هر هفته افراد بسیاری از شهر های اطراف و ساکنین اوقات فراغت و تعطیل را در آنجا سر می کنند.

سایر ویژگی‌ها

از سوغات معروف این شهر به انگور و شیره آن می‌توان اشاره کرد. از نقاط تاریخی این شهر می توان به پلانگلیسی‌ها مربوط به جنگ جهانی اول، حمام تاریخی شهر و خانه حیدری که از نظر معماری فضاهای داخلی ونمای داخلی اثری ماندگار به شمار می رود اشاره کرد. این شهر همچنین دارای جاذبه های مذهبی نیز هست که از آن جمله دو سنگ به رنگ های سیاه و زرد است که قره داش و ساری داش نامیده می شوند. این سنگ ها بنابر اعتقاد مردم در محل دفن امامزاده‌ای قرار دارند و در صورتی دعای افراد مستجاب می گردد که سنگ کوچکی را به این دو سنگ نزدیک کنند و سنگ بچسبد. از مشاهیر این شهر در دهه‌های پیشین می توان افرادی چون حاج ابراهیم جعفری را نام برد که از عارفان و سالکان این شهر بوده و در میان اهالی صالح آباد و اطراف آن بسیار محبوب بوده است. از نکات جالب توجه این شهر وجود تعداد بسیار زیاد کامیون در آن است بطوریکه طبق سرشماری سال ۱۳۸۰ در این شهر کوچک حدود هزار دستگاه از این کامیونها در این شهر وجود داشته و مشاغل صنعتی مرتبط در این شهر رونق دارد. در طی سالهای اخیر با همت مردم و مسئولین طرح هایی در دست اقدام است که دوباره حیات شهر بازگردد و جایگاه آن در استان ارتقاء یابد . ایجاد شهرک صنعتی، احداث شهرک مشاغل مزاحم، احداث پارک تفریحی در حاشیه شهر و احیاء مناطق جنگلی با اجرای طرح پارک جنگلی صالح آباد از جمله این اقدامات است.[۳]

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  1.  ۴۰۰ سال پیش
  2. در سال ۱۳۹۰
  3. مطالعات طرح شهر صالح‌آباد

آثار تاریخی و اماکن گردشگری:

خانه حیدری:

 

پل انگلیسی:

 

دریاچه سد انحرافی:

 

 

  Comments ()
شوند by: مصطفی نوروزی

آقای قراگوزلو در کتاب هگمتانه تا همدان آورده است « شوند (به فتح شین ) قریه  در درجزین از توابع همدان که جمع زیادی از نواده های جابر [انصاری] در این قریه سکونت دارند و جامه ای نزد آنهاست که به تواتر نسل اندر نسل به ایشان رسیده که آنرا حضرت امیرالمؤمنین (ع) به جابر داده اند. شاه عباس صفری مقداری از این جامه را جهت تبرک و تیمن (میمنت) برده و بقیه آن نزد ایشان موجود است و هر وقت بیماری طاعون در دهات مجاور شیوع یافته آن لباس را به کنار نهری که از آن اهالی آب برمی دارند به داخل آب می زنند و شستشویی از آن می کنند و از این به بعد هر کس از این آب خورده مبتلا به مرض نگردیده ».(1)

[مولی /مولا حسینقلی شوندی در سال 1329 هجری قمری در این قریه متولد شد ]

مرحوم حاج سید احمد درجزینی در قصیده بلند درجزینش از شوند اینگونه یاد می کند

                   سیب بی آسیب در ملک شوند             شکرین جالیز اندر فامنین

همچنین در ابیات دیگر اشاره به ماجرای جامه جابرانصاریاشاره می کند

                در شوند اولاد جابر می شوند              یک کلاه خرقه دارند از سنین

               نسبتش به مصطفی بدهند هم                از کرامات ما عیان گردد چنین

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)   : هگمتانه تا همدان ـ غلامحسین قراگوزلو ص 157 و 158

  Comments ()
سیمین انجلاس by: مصطفی نوروزی

سیمین ابرو یا سیمین انجلاس

روستای سیمین ابرو که در گذشته به نام سیمین انجلاس هم نامیده می شد از توابع بخش مرکزی با حدود 350 الی 400 نفر جمعیت

نام کوههای اطراف روستا : کوه کلاه قاضی در 15 کیلومتری غرب روستا کوه غاری یا طاقی  کوه غاری نه نه کوچک و بزرگ کوه کمر زرد

 نام دره های معروف اطراف روستا : دره درمان داشی دره تندرلی کوجک و بزرگ دره میان گودار  دره حو

تپه های معروف روستای سیمین:

تپه دیده بانی درمان داشی تپه سرتاف دیده بان  تپه سیمین خرابه  تپه درگودانه تپه دیدبان برد گله

زبان مردم روستا

در حال حاضر اهالی به زبان لری خرم آبادی صحبت میکنند. همانطور که مشاهده میکنید بسیاری از اسامی جغرافیایی اطراف روستا ترکی است و خود اهالی روستا اذعان دارند که مهاجر هستند و روستای قدیم که در محل سیمین خرابه قرار داشته تورک زبان بوده اند.

  Comments ()
حسین آباد شاملو-ملایر by: مصطفی نوروزی

این ده که از توابع ملایر است در زمان زندیه به دست حسین قلی خان شاملو(آقاسی خان) بنا شده است خان . آقاسی  خان در زمان زندیه به حکومت قلمرو علی شکر(همدان و توابع ان) می رسد او در شیراز در گذشته است و بنا به وصیتش او را به همدان اورده و در دهکده که خود بنا کرده بود مدفونش می کنند (1) این روستا به نام حسین اباد شاملو مشهور است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1): تاریخ بیگلری و شاملو ج 3 ص 481

  Comments ()
مزاگرد(امزاگرد/ امزاجرد ) by: مصطفی نوروزی

مزاگرد(امزاگرد/ امزاجرد )

روستایی است در 15 کیلومتری شمال همدان از توابع بخش مرکزی همدان دهستان هگمتانه این روستا سابقاً جزء شهرستان بهار بوده است که در چند سال اخیر از این شهرستان منتزع و به شهرستان همدان ملحق شده است.

محقق و پژوهشگرارجمند جناب آقای گروسین می نویسد : «روستای مزاگرد از توابع شهرستان بهار، بر کنار جایگاه دریاچه باستانی زراومند بین بهرام آباد و دهنجرد (دَنِگِرد )واقع شده » در مورد نام جای آن اینگونه تحلیل می کنند «این نام واژه ، از دو پاره : مزا + گرد ؛ تشکیل شده «گرد» پسوندی است که پس از نام آبادگران روستاهایی می آید؛ که امروزه به جای آن «آباد»  گویند و پاره ی دوم «مزا» دگرگون گشته «مزدک» است

         مِزاگرد   ←   مَزَگرد  ←   مَزْدَگرد  ←مَزْدک گرد(1)

درفرهنگ جغرافیایی ایران مِزاگرد را قصبه ای با 10 باب دکان یاد کرده است

« امزاجرد قصبه از دهستان چهار بلوک بخش سیمینه رود شهرستان همدان 15 کیلومتری شمال خاوری همدان و 2 کیلومتری باختری شوسه همدان ـ تهران ؛ جلگه سردسیر سکنه 1435 نفر شیعه ترکی فارسی ، آب ازقنات ، محصول انگور ، غلات ، حبوبات ، صیفی ؛ دبستان و 10 باب دکان دارد »(2) عضدالملک قاجار در سفرنامه اش از مِزاگرد و پیوسته گیش با آقبلاغ اینگونه یاد می کند [ چهارشنبه 26 ربیع الثانی 1284 ق ] « از همدان سوار شده تا دو فرسنگ همه جا قراء و مزارع است نیم فرسنگ به آقبلاغ مانده فریه مزاگرد ملکی مصطفی قلی خان وحسین خان قراگوزلو است خاکش به آقبلاغ اتصال دارد و درسر بعضی از باغات و اراضی که فیمابین است و خوانین متصرفند میرزا داود حرف دارد و می گویند جزء آقبلاغ است و مالیاتش را من میدهم و ملک در تصرف آنهاست و...»(3)

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)     : هادی گروسین ـ زَراَومند دریاچه باستانی همدان و روستاهای پیرامون آن ـ دانش چاپ اول 1382 ص 59

(2)     : فرهنگ جغرافیایی ایران  ج 5 استان پنچم

(3)     :سفر نامه عضدالملک ـ به کوشش حسن مرسلوند ـ مؤسسه پژوهشها ومطالعات فرهنگی ص 206 الی 212

l

                                        

 

  Comments ()
جیهون آباد by: مصطفی نوروزی

 

از روستاهای قابل توجه در بخش شراء می باشد که متعلق به خاندان قراگوزلو بوده و حاجی محمد خان جیهون آباد از مشاهیر دوره قاجار از این روستا بوده است

                     شجره نامه خاندان قراگوزلوجیهون آبادی:

                                               حاجی محمد جعفر خان 

 
   

 

 

 

حاج محمد خان جیهون آبادی                نصراله خان قراگوزلو                حاجی عبداله خان قراگوزلو

ت: 1176  ف: 1240 ق

  Comments ()
شورین by: مصطفی نوروزی

شورین

در مورد وجه تسمیه شورین در کتاب تاریخ بی دروغ امده است «شورین از قراری که می گویند در اصل اسم ترکی و «شاهورن» بوده است که گویا آقا محمد خان پادشاه اول قاجارآن را به اجداد حسام الملک امیرافخم پدراحتشام الدوله بخشیده است . خیلی بلوک آبادی است و دارای عمارت و باغات قلاع و قنوات و دهکده هاست و شمال شهر واقع است و مسافتش تا شهر شاید ده هزار قدم باشد که خیابانی محدود مشجر دارد(1).

چنانکه ظهیرالدوله اشاره کرده و در زمان قاجار شورین بلوک بسیار آبادی بوده و دارای عمارت های و باغات و قلاع و قنوات و دهکده ما بوده که از آثاراین دوران در شورین باقی مانده از جمله مسجد امیر افخم ، همچنین دهکده های اطراف که جزء بلوک شورین به حساب می آمدند از جمله امیر آباد ، پهن آباد ، رباط شورین و سرخ آباد ... شکی نیست که در دوره قاجار شورین بسیار آباد وقابل توجه بوده است ولی قبل از دوره قاجار نامی از شورین به میان نمی آید. اما دانشمند و همدانشناس و مورخ شهیر دکتر پرویزاذکایی دهکدۀ باستانی زینو آباد را بر شورین منطبق یا نزدیک آن می داند.(2)

چنانکه از روایت قدیم برمی آید همدان بزرگترینشهر جبال (کوهستان) چنان که طول آن از دامنه کوه الوند بود تا دهکده ای که بدان «زینو اباد » گویند.(3)

در شهرک مدنی در خیابان 18 متری گلزارکه قبلاًََ از اراضی شورین بوده تپه ای باستانی وجود دارد که اگر میراث فرهنگی آنرا کاوش کند قسمت های دیگری از تاریخ نانوشته شورین را روشن می سازد.

          

 

 شجره نامه قراگوزلو های شورین

                                               محمد حسین خان عاشق لو

                                                           سرتیپ رستم خان قراگوزلو

                                            سرتیپ علی خان نصرالملک قراگوزلو

                                                       (داماد فتح علی شاه قاجار)

                                              امیر تومان حسین خان حسام الملک قراگوزلو

                                            امیر زین العابدین خان حسام الملک دوم    ت :1275 ق

                                                        (امیر افخم شورینی)             ف : 1299ق 1306 ش

                                                       غلامرضا خان احتشام الدوله     ت : 1297 ق

                                                        (داماد مظفرالدین شاه)

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)     : خاطرات و اسناد ظهیرالدوله ( به کوشش ایرج افشار چاپ شرکت سهامی کتابهای جیبی ) ص 84

(2)     اذکایی پرویز همدان نامه ص 54 و 169

(3)     اخبارالبلدان ـ ابن فقیه گ 113 / معجم البلدان یاقوت حموی ج 4 ص 981و 983

                       

  Comments ()
کوزره-بخش شرا -شهرستان همدان by: مصطفی نوروزی

کوزره (Kowzareh)، مرکز دهستان شوردشت از توابع بخش قهاوند شهرستان همدان است.این روستا،از شمال به روستای خیرآباد و از جنوب به روستاهای خردمند و عبدالرحیم، از شرق به روستاهای ورکش و خماجین و از غرب به روستای مسلم‌آباد منتهی می‌شود.کوزره در یک منطقه هموار واقع شده است که از طرف غرب توسط کوه های زاگرس محدود می شود. بلندترین قله این رشته کوه " قزل داغ" است . این روستا در 57 کیلومتری جنوب شرق همدان(مرکز شهرستان) و 22 کیلومتری جنوب غرب قهاوند(مرکز بخش) واقع شده است.

اقتصاد روستا

اقتصاد کوزره بر پایه کشاورزی ودامپروری است.محصولات کشاورزِی آن عبارتند از:گندم،جو،علوفه دامی (یونجه)چغندرقند،سیب زمینی،هندوانه و...درسال های اخیر با پایین رفتن آب های زیرزمینی کشاورزان بامشکلات بیشماری مواجهه گشته اند.[3]متاسفانه مسئولین آب وفاضلاب استان درخصوص کمک به کشاورزان همکاری نمی کنندوتعدادی ازکشاورزان باسختی نسبت به حفرچاه عمیق آب توسط دستگاه های ساختگی خوداقدام می کنندوازاین بابت هزینه های فراوانی رامتحمل می شوند.جادارددرجهت کمک به کشاورزان وجلوگیری ازمهاجرت بی رویه روستائیان به شهرها مسئولین مربوطه باکشاورزان همکاری نمایند.

آموزش در روستای کوزره

روستای کوزره دارای یک باب دبستان دخترانه(ام البنین) و یک باب دبستان پسرانه(ارشاد)، یک باب مدرسه راهنمایی پسرانه(علامه طباطبایی) و یک باب مدرسه راهنمایی دخترانه(کوثر)، یک دبیرستان پسرانه(یادگار امام) و یک دبیرستان دخترانه می باشد.به همین خاطر امکان تحصیل تا پایان دوره متوسطه برای دختران و پسران در روستا وجود دارد.همچنین روستا دارای یک مرکز آموزش و اشتغال است.در این مرکز به جوانان وافراد علاقمند، هنر هایی مانند قالی بافی،خیاطی،گلدوزی و...آموزش داده می شود.

قلعه روستای کوزره:

کوزره یکی از روستاهای قدیمی استان همدان است. درکوزره قلعه ای وجود داردکه قدمت آن به درستی مشخص نیست لیکن براساس تخمین به بیش از۳۰۰ سال برمی گردد. این قلعه دارای چهار برج در چهارگوشه بوده است. اما امروره تنهایکی ازبرج های آن باقی مانده است. دراین برج ها نگهبانانی جهت نگهبانی گمارده می شده اند.قلعه بخاطرامان بودن ازبیم دشمن ساخته شده ودرداخل آن زندگی طایفه ای جریان داشته است. این قلعه ظاهراْ توسط شخصی بنام محمدرضا ایجاد شده که وسعت قلعه بیانگرمتول بودن وی دارد. به همین خاطر دربین اهالی روستا به قلعه «مرضا» معروف است.درحال حاضرازاین قلعه تنهادیواری باقی مانده است. علاوه براین دو قلعه دیگرنیزدرکوزره بوده است.

درمورد ساخت قلعه روایت می کنند که برای ساخت قلعه گل فراوانی تهیه می کرده اند و تعداد افراد زیادی گل را ورز می داده اند.برای اطمینان از اینکه گل آماده شده برای استفاده دردیوارقلعه مناسب است یا نه؟ مقداری ازگل تهیه شده را در مسیرآب جاری قرار می داده اند و چنانچه بعدازحدود ۲۴ ساعت اگر گل ازهم باز نمی شد به معنی مناسب بودن گل بوده است. اگرهم گل بازمی شد آنقدر آن را ورز می دادند تا از آزمایش مربوطه موفق ازآب درآید. لذا بخاطرهمین دقت مشاهده می شود که پس ازسال ها از ساخت قلعه دیوار آن همچنان استوارباقی مانده است. قسمت های از دیوارها که ازبین رفته اند بر اثر فرسایش طبیعی ازبین نرفته اند بلکه بر اساس خواست افرادی ازبین رفته اند.

منبع: وبلاگ روستای کوزره

  Comments ()
دینار آباد -بخش لالجین-شهرستان بهار by: مصطفی نوروزی

دینار آباد (dinar abad) روستایی است در5 کیلومتری شمال خاوری شهربهار( و3 کیلومتری جنوب باختری) لالجین با طول جغرافیایی ' 28 وْ48 و عرض جغرافیایی' 58 وْ 34 ، در غرب این روستا تپه با ستانی وجود دارد(1).

این ده از  روستاهای قدیم همدان است که در قرن چهارم قابل توجه بوده  جمعی از اهل حدیث از آن برخواسته و منسوبین به آنجا را دیناری می گویند حسن بن حسین دینار آبادی (ف 485 ه ق)از منسوبین به آنجاست.

احمد صابری همدانی نویسنده کتاب تاریخ مفصل همدان روایت شیرویه بن شهردار همدانی را که گفته «از او (–خطیب دینار آبادی)در همدان و اسد آباد استماع حدیث کردم . کاناَ شیخاَ فاضلاََ متدیناَ » نقل کرده می نویسد این قریه اسد آباد است و احتمال دارد با وندر آباد یکی باشد(2)

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)     معجم البلدان ج3 ص545 / صابر همدانی احمد تاریخ مفصل همدان ج 1 ص 276

(2)     گروسین هادی زرومند دریاچه باستانی همدان و روستاهای پیرامون آن ص56

  Comments ()
روستای گنبد چای -بخش شرا by: مصطفی نوروزی

مختصات: ‏۵۳″ ۴۹′ ۴۸°شرقی ‏۶″ ۵۲′ ۳۴°شمالی گنبدچای روستایی است از توابع بخش شرا در ۳۷ کیلو متری جنوب شرقی همدان این روستا در دهستان جیحون دشت قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن 968 نفر (۱۳۹ خانوار) بوده است. مردم این روستا به زبان ترکی تکلم می‌کنند. و به زبان فارسی هم آگاهی دارند. اهالی این روستا از ۵ طایفه اصلی هستند. که به روایت برخی کهنسالان روستا اجدادشان از مهاجرین مناطق دیگر مثل آذربایجان هستند . در این روستا دو رشته قنات وجود دارد که آب شرب مردم را تامین می‌کند. بیشتر مردم این روستا از طریق کشاورزی، باغداری و دامداری امرار معاش می‌کنند. عمده محصولات کشاورزی این روستا گندم، جو، انگور، گردو است. این روستا دارای مسجد، مدرسه، خانه بهداشت، آب بهداشتی و برق و تلفن است. این روستا از قدمت زیادی برخوردار نیست و کوهستانی می‌باشد از منابع اب زیر زمینی بهره‌ای نداردو به نزولات آسمانی وابسته می‌باشد و چندین رودخانه فصلی نیز در آن جاری است اکثر جوانان بدلیل کمبود امکانات، محدودیت زمین و منابع به شهرهای دیگر مهاجرت می‌کنند. به تازگی (۱۳۸۸)سد خاکی در این روستا ساخته شده است که امید است در اقتصاد و کشاورزی این روستا شکوفای ایجاد نماید . گرچه از رودخانه های فصلی اب این سد تامین میشود اما در صورت وجود نزولات اسمانی مطمئنا مثمر ثمر خواهد بود.

  Comments ()
Recent Posts شهدای روستای بوبوک آباد (بویوک آباد) شهدای روستای یسرلو یاد شهدای روستای قرخلر را گرامی می داریم روستای لامیان روستای النجه اسد آباد نورآباد؛ فعال در ورزش و سازندگی آستان مقدس امامزاده معصوم (علیه السلام) ـ تاوه روستای قاسم آباد روستای بارابند روستای لتگاه
My Tags استان همدان (۳٠) شهرستان همدان (٢۸) بخش شرا (٢٦) شهرستان کبودراهنگ (٢٠) بخش گل تپه (۱۳) قهاوند (۱۱) شهرستان بهار (٩) دهستان مهربان سفلی (٩) بخش مرکزی همدان (٧) دهستان چاه دشت (٧) یادواره شهدا (٦) شهرستان رزن (٦) شهدای کوریجان (٥) بخش قروه درجزین (٥) دهستان سبزدشت (٤) بخش لالجین (٤) روستای بوبوک آباد (بویوک آباد) (٤) روستای یسرلو (٤) روحانی مستقر در روستا (٤) دهستان گل تپه (۳) روستای کوزره (۳) روستاهای استان همدان (۳) بخش صالح آباد (۳) روستای پرلوک (۳) راهجرد (٢) روستای روعان (٢) بخشدار مرکزی همدان (٢) جیهون آباد (٢) بخشدار مرکزی کبودراهنگ (٢) شهرستان ملایر (٢) شهرستان اسد آباد (٢) گنبد چای (٢) روستای قرخلر (٢) روستای چانگرین (٢) دهستان در جزین علیا (٢) فرمانداری شهرستان فامنین (٢) بلوک خدابنده لو (٢) بخش مرکزی کبودراهنگ (٢) دهستان هگمتانه (٢) تجمع اعتراض آمیز زنان روستایی (٢) روستای کوریجان (٢) حجت الاسلام والمسلمین قاسم اسکندری (٢) سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان کبودراهنگ (۱) محمد جواد سیفی (۱) دهستان کوهین (۱) روستای طاهرلو (۱) شهید نوروز علی زارعی (۱) شهید ناصر زرگران (۱) علی آباد آق حصار (۱) روستای سرخ آباد (۱) دهستان سنگستان (۱) شهید حسن رحمتی (۱) شهید رمضانعلی غلامی (۱) دهستان جیحون دشت (۱) روستای بارابند (۱) روستای قاسم آباد (۱) روستای تاوه (۱) بخش مرکزی فامنین (۱) روستای نور آباد (۱) روستای النجه (۱) شهرستان تویسرکان (۱) بخش قلقل رود (۱) حجت‌الاسلام علی محمدپور (۱) روستای راهنوار (۱) روستای ماهموار (۱) روستای نظام آباد (۱) روستای همه کسی (۱) شرکت آب و فاضلاب روستایی (۱) مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی (۱) تپه تاریخی یسرلو (۱) ظاهر پورمجاهد (۱) روستای لتگاه (۱) امیرمحمداسکندری (۱) حجت الاسلام والمسلمین مجتبی چیتگری (۱) روستای هودرج (۱) دهستان سیدجمال الدین (۱) محور فرعی بهار به کوریجان (۱) حجم ترافیک (۱) کنار گذر شمال همدان (۱) محور فرعی لالجین به کوریجان (۱) وستا احمدآباد تپه (۱) روستای آلان علیا (۱) روستای کهریزباباحسین (۱) روستای نوده قره باغی (۱) روستای میلاجرد (۱) روستای رایکان (۱) نیروگاه شهید مفتح (۱) شهرستان فامنین (۱) حمید عبدلی (۱) روستای لامیان (۱) روستای پیربادام (۱) تودیع معارفه (۱) روستای چورمق (۱) روستای قراتلو (۱) امزاجرد (۱) حسین آبادشاملو (۱) حسین قلی خان شاملو (۱) دینار آباد (۱) سیمین (۱) پیام تبریک (۱) عکس (۱) شوند (۱) امامزاده عبداله (۱) شورین (۱) خیر آباد (۱) روستای شیخ جراح (۱) روستای حسین آباد شاملو (۱) بخش جوکار (۱) روستای آلان سفلی (۱) روستای حاتم آباد (۱) روستای یکن آباد (۱) دهستان الوند کوه غربی (۱) روستای دارقشلاق (۱) روستای دالیچو (۱) روستای کلیک (۱) روستای قرانقودره (۱) روستای کسلان قیه (۱) روستای قباق تپه کرد (۱) روستای ورکانه (۱) دهستان الوند کوه شرقی (۱) روستای سایان (۱) دهستان در جزین سفلی (۱) روستای عبدالرحیم (۱) روستای خان آباد (۱) روستای مزرعه مهدی آباد (۱) شهر صالح آباد (۱) ماران (مهاجران) (۱) یداله ابراهیم خانی (۱) روستای عمان (۱) روستای جگنلو (۱) محسن مرادی پناه (۱) بویاقچی (۱) فاصله روستا ها (۱) روستای برکت آباد (۱) قبچاق (۱) یسرلو (۱)
My Friends اسد آباد- اسد آباد افشار اسد آباد-اسد باد(سایت اسدآباد) اسد آباد-خاکریز اسد آباد-روستای کواتج اسد آباد-سیراوند بهار -لالجین-لتگاه بهار -لالجین-مارهموار بهار-صالح آباد -پرلوک بهار-صالح آباد-بهادربیک بهار-لالجین-لالجین پایتخت سفال بهار-لالجین-لالجین قطب سفال و سرامیک ایران تویسرکان-روستای بابا پیرعلی تویسرکان-کارخانه رزن- کرووس رزن-آنایوردوم کرووس رزن-سوزن رزن-قروه درجزین رزن-قروه درجزین-کرفس رزن-نینج فامنین-اصله فامنین-پیشخور-گلخندان کوسه لو بارزان فامنیین-مرکزی- شهر زیبای فامنیین فامنیین-مرکزی-گوزل کندیم پاملو کبودراهنگ -روستای امیر آباد کبودراهنگ -مرکزی-طاسران کبودراهنگ-باباخنجر کبودراهنگ-دیار تاریخی کوریجان کبودراهنگ-روستای رامیشان کبودراهنگ-شیرین سو-آقبلاغ آقداغ کبودراهنگ-گل تپه - خبر ارخی کبودراهنگ-مرکزی امیرآباد کبودراهنگ-مرکزی-اندر احوالات ایده لو کبودراهنگ-مرکزی-ایده لو کبودراهنگ-مرکزی-داق داق آباد کبودراهنگ-مرکزی-دستجرد کبودراهنگ-مرکزی-رامیشان کبودراهنگ-مرکزی-شیخ جراح کبودراهنگ-مرکزی-قباق تپه کبودراهنگ-مرکزی-قباق تپه (دهیاری) کبودراهنگ-مرکزی-ویان کربلایی امیر محمد اسکندری-شهدا شرمنده ایم ملایر-منگاوی(ترکمان) همدان - مرکزی-گنبد همدان- مرکزی - تفریجان همدان- مرکزی -ارزانفود همدان -مرکزی-چشمه قصابان همدان -مرکزی-دینگله کهریز همدان-شرا -یسرلو همدان-شراء-یکله همدان-شرا-بوبوک آباد همدان-شرا-قهاوند همدان-شرا-کوزره همدان-مرکری-گراچقا همدان-مرکزی- عربلو همدان-مرکزی -کنجینه همدان-مرکزی-تفریجان همدان-مرکزی-جورقان همدان-مرکزی-چشمه قصابان همدان-مرکزی-حیدره بام شهر همدان-مرکزی-سولان همدان-مرکزی-نشر همدان-مرکزی-ینگیجه (انصار الامام)