مصطفی نوروزی
Contact me
My Profile
Blog Author(s) مصطفی نوروزی
Previous Months Home Archive More ...
      روستاهای همدان ()
روستای میلاجرد by: مصطفی نوروزی

روستای میلاجرد از توابع دهستان چاه دشت  به مرکزیت بوبوک آباد  بخش شرا شهرستان همدان می باشد 

  Comments ()
روستای راهجرد by: مصطفی نوروزی
  Comments ()
روستا ی احمدآباد تپه by: مصطفی نوروزی

نام روستا و وجه تسمیه آن 

نام روستا احمدآباد تپه میباشد که به گفته اهالی روستا به دلیل اینکه روستا توسط پسران فردی به نام احمد درکنارقلعه ای متروکه که به شکل تپه درآمده بود احداث گردیده است قدمت آن به130سال پیش برمیگردد قبر احمذ که بانی روستا بوده است  در روستای اوچ تپه میباشد  و اولین قبر ذر قبرستان احمدآباد قبر فردی نوجوان به نام قربان وردی فرزند هادی سال 1337 قمری می باشد.

تابعیت تقسیماتی

. روستای احمدآباد تپه بر اساس آخرین  تقسیمات کشوری  یکی از روستاهای دهستان شوردشت بخش شراء  (قهاوند) شهرستان همدان می باشد لازم به ذکر است که سند ثبت روستا جزء استان مرکزی بوده است وبعدا جز توابع شهرستان ملایر ودر نهایت جزء شهرستان همدان قرار گرفته است .

موقعیت جغرافیایی ووضعیت جغرافیایی روستا

 

 

روستا ی احمدآباد تپه از لحاظ موقیت جغرافیایی  در 32درجه و 04 دقیقه  طول شرقی و 25درجه و 48دقیقه عرض شمالی  و  با ارتفاع 1650 متر از سطح در یا  در 34کیلومتری جنوب شهر قهاوند و 15   کیلومتری مرکز دهستان شوردشت(کوزره) واقع شده است .

به لحاظ موقعیت نسبی  روستای احمدآباد تپه از سمت شمال با عبدالرحیم ، از سمت  غرب با روستای خردمند از سمت شرق با روستاهای قاسم آباد و جنوب روستای اوچ تپه همسایه است.

 

 

 

سابقه سکونت وتایخچه شکل گیری روستا

به گفته اهالی روستا قدمت روستا به 130 سال پیش می رسد لازم به ذکر می باشد که اهالی روستای احمد آباد قبل از احداث روستا در روستای اوچ تپه ساکن بودن سپس به روستای عبدالرحیم مهاجرت وبه علت اختلافات فرهنگی وطایفه ایی ازروستای عبدالرحیم بهمحل فعلی روستا مهاجرت وروستا را احداث نموده اند.

فاصله روستا ازسایرروستاها ی همجوارومراکزدهستان.بخش ونوع راههای روستایی

 روستای احمدآباد با روستای اوچ تپه 1 یک کیلومتر جاده خاک و بین شهرستانی هم میباشد فاصله تا روستای عبدالرحیم 3کیلومتر جاده اسفالت وجاده اصلی روستا با روستای خردمند 6کیلومتر و از داخل رود خانه فصلی عبور میکند فاصله تا مرکز دهستان 15 کیلومتر تا مرکز بخش 34 کیلومتر میباشد

 

 

امکانات روستا (آموزشی.اداری.بهداشتی ودرمانی.بازرگانی .خدماتی و...)

 

توضیحات

سال تاسیس

تعداد

امکانات

مشترک

 

1باب

مدرسه ابتدایی

ندارد

 

0

مدرسه راهنمایی

ندارد

 

0

مرکز بهداشتی درمانی

 

 

یک باب

خانه بهداشت

مسجد جامع

 

1 باب

مسجد

 

 

یک باب

غسالخانه

ندارد

 

0

خدمات کامپیوتری

ندارد

 

0

حسینیه

ندارد

 

0

نانوایی

برادران

 

1باب

پایگاه مقاومت

 

 

3 باب

مغازه خواربار فروشی

 

 

1باب

آرایشگاه زنانه

 

1378

 

آب شرب

 

1367

 

برق

 

1391

 

گاز

تمامی منازل روستا

1384

 

تلفن

ندارد

 

0

دهیاری

 

 

 1 باب

تعمیرگاه وسایل نقلیه

 

 

 

شرکت تعاونی روستایی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح هادی روستا وسابقه اجرای آن

مطالعات طرح هادی روستا درسال  1380توسط بنیاد مسکن شهرستان همدان انجام شده و در همان سال مصوب شده و در سال 1383 نقشه دقیق طرح هادی روستا به اجرا در آمده است

 

 

نقشه حریم ومحدوده روستا براساس طرح هادی

نقشه طرح هادی روستا ی احمدآباد به صورت کامل توسط بنیاد مسکن شهرستان همدان درسال 1383انجام شده که محدوده روستا کاملا مشخص گردیده و زمین های مسکونی و توسعه آتی و فضاهای سبز و معابر و خیابانهای اصلی روستا کاملا مشخص گر دیده است و همچنین در نقشه طرح هادی زمین های توسعه آتی برای ساخت و ساز برای سالهای آتی نیز دقیقا مشخص شده است ضمنا نقشه در سال 1392 بازنگری گردیده .

 

اطلاعات جمعیتی قومی واجتماعی روستا

در سال 1387 جمعیت روستای احمد آباد 625 نفربوده است که ذر قالب 125 خانوار در این مقطع در روستا ساکن بوده اند با گذشت هفت سال جمعیت روستا به علت کوچ افراد ه شهر ها و استانهای مجاور جمعیت راکد مانده است

سال

1345

1355

1365

1375

1385

1390

1393

جمعیت(نفر)

699

951

831

621

615

608

613

خانوار

145

154

144

100

129

164

144

در این روستاگویش و زبان اهالی ترکی محلی می باشد که اکثریت جمعیت روستا به پنج طایفه شهبازی(ایل قشقایی)–منافی(مراد بلاغی) – چهاردولی(اصل آنها از چرداول ایلام بوده که مدتی در حسن آباد علوی ار توابع ملایر بوده اند بعد به این روستا کوچ نموده اند)–رجبی (روستای کوزره) وزارعی (از شهبازیها بوده اند نام خانوادگی خود را عوض نموده اند و در اصل از ایل قشقایی بوده اند)  تقسیم می شوندکه دارای مردمی مهمان نواز و متدین می باشد که یشتر شغل اهالی از نظر اجتماعی کشاورزی و دامداری می باشد

  Comments ()
روستای گنبد چای بخش شراء شهرستان همدان by: مصطفی نوروزی

                 نام روستا ووجه تسمیه آن:

گنبد چای؛ به دلیل اینکه چاههای آب در روستا وجود داشته ،که این چاهها حالت گنبد ی شکل داشتندکه به گنبد چای اسم گرفته است

تابعیت تقسیماتی:

(دهستان،بخش،شهرستان،استان):

گنبد چای از روستاهای دهستان جیهون دشت، بخش شراء،شهرستان همدان ،استان همدان می باشد.

موقعیت جغرافیایی ووضعیت جغرافیایی روستا:

در35  کیلومتری شمال شرقی استا ن همدا ن قرار دارد واز شمال به جیهون آباد وحاج مقصود وازشرق به طاهون آباد و ازغرب به روستای مهبارواز جنوب به روستای عربلو مشرف میباشد.

سابقه سکونت وتاریخجه شکل گیری روستا:

سابقه سکونت:این روستا از 5 تابعیت طایفه اصلی هست که به روایت برخی از کهنسالا ن روستااجدادشان ازمناطق آذربایجان و شیراز هستند وقدمت این روستا بیش از 300 سالذ میباشد.

 

فا صله روستا ازسایر روستا ههای همجوار ومراکز دهستان،بخش ونوع راههای روستایی:َ

فاصله تا رو ستا ی جنوبی(مهبار)2کیلومتر میباشد.تا روستای شرقی(عربلو) 5 کیلو متر وروستای شرقی(طاهون آباد) 6 کیلومتروتا مرکز دهستان که جیهو ن دشت میباشد حدودآ20وتا بخش 18 کیلومتر میباشد وتمامی راهها از نو ع خاکی میباشد.

 

 امکانات روستا(آموزشی،اداری ،بهداشتی ودرمانی و بازرگانی و خدماتی):

روستای گنبد چای دارای یک مسجد به نام امیرالمؤمنین (ع)که سال تأ سیس آ ن به سالهای بسیار دور برمیگردد ودر سال 1380بازسازی شد.همچنین روستا دارای خانه بهداشت میباشد که در سا ل 1368 تأسیس شده است که دارای دو کارمند آقا و خانم هست.روستا دارای یک باب مدرسه ابتدایی بنام دبستا ن انصارالحسین (ع)،وسال تأ سیس آن 1361میباشد.وهمچنین این روستا دارای برق ،تلفن،گاز و آب میباشدکه آب آشامیدنی آن از دو رسته قنات تأمیشود .واز نظر بهداشتی محیط روستا در حد متوسط بوده(عدم کانال کشی فاضلاب وعدم دفع به موقع فضولات حیوانی)

 

طرح هادی روستا وسابقه اجرای آن:

نقشه طرح هادی روستا تقریبآ 8 سال است که به تصویب رسیده ودر حال حاضر هنوز فاز اول طرح به پایان نرسیده است.

اطلاعات جمعیتی ،قومی واجتماعی روستا:

براساس سرشماری دهه 70جمعیت روستا 605نفر بوده که 299 نفر آن مرد و306 نفر ان زن میباشدودر سرشاری 1385 جمعیت روستا 968 نفر 139 خانوار بوده است واین روستا از 5 طایفه (پو را قبالی،حسنخانی،یوسفلویی،فرهاد لویی و بهرامی)اصلی تشکیل شده است.در این روستا در چهار شنبه سوری در هنگام غروب جاروی کوچکی رو اتش زده می چرخانند می اندازند پشت بام ومیگویند:آیا مایا قری دوشدو قره چایا ایلیمیز گدی اون ایکی آیادرددوبلا مونویونان گدسنن(یعنی: های های پیر زن افتاد تو چاه،سالمان به 12 ماه رفت درد بلای اهل خانواده با این برود.)

درد بلای اهل خانواده با این برود.)

سال1

1345

1355

1365

1375

1385

1390

1393

جمعیت

 

 

 

 

968

655

664

خانوار

 

 

 

 

139

153

163

1-سالهای 1345 تا 1390 و 1393 خانه بهد اشت سرشماری عمومی نفوس و مسکن

 

نام مزارع عبارتند از،

الجعفر، آق یر لر،قر ه قییه،سول دره،دربند،شورسو،گوند لو،گندم کوه،قر ه پان،خرمن دره ، ولی یاتاقو،داش قویو،سیف الله بلا قی،مناجات داقو،اوش قار داش ...

 

حدود وثغور روستا براساس محدوده ثبتی وعرفی براساس نقشه طرح هادی.

مقیاس روستا:53   ­­49   48  شرقی و6   52   34  شمالی

 

پلاک ثبتی 140 بخش 5 ثبتی همدان موسوم به گنبد چای مساحت تقریبی پلاک حدود 7800 هکتار می باشد  مساحت اراضی زیرکشت 5 هزار هکتار

  1. از شمال به پلاک ثبتی 141 بخش 5 ثبتی همدان موسوم به حاجی مقصود  منطقه ای که به میدان معروف است
  2. از قسمت شمال شرقی به پلاک 137 بخش 5 ثبتی موسوم به جیهون آباد ( از محل معروف به میدان وهمارا  هم مرز است
  3. از شمال غربی به پلاک ثبتی 70 بخش 4 ثبتی همدان موسوم به گورگوز(میدان و مهدی سولان)
  4. ازقسمت جنوبی به پلاک های 138 بخش 5 موسوم به طاحون آباد(قیزیل گول داغی) و پلاک 67 بخش ثبتی 4 موسوم به حیران (یوز گادوم ) هم مرز میباشد
  5. از قسمت غربی به پلاک 68 بخش 4 موسوم به عربلو (جاده اصلی همدان گنبد چای )و پلاک 139 بخش 5 موسوم به مهبار (قیزیل گول دره سی رامضان دره سی و اشک اولن ) هم مرز می باشد.

 نوع فعالیت ساکنان روستا(اعم از : کشاورزی، دامداری ، باغداری وخدماتی)

رمدم این روستاد از طریق کشاورز ی،دامداری و باغداری امرار معا ش می کنند ؛عمده محصولات کشاورز ی این روستا گندم؛جو،گردم و انگور است واکثر دامداری این روستا گوسفند(از نوع مهربان ) وبز میباشد.

از نظر خدماتی در حد دو باب سوپر مارکت وتعاونی نفت می باشد.

.سابقه فعالیت شورا ی اسلا می روستا:

در این روستا 4 دوره انتغابات شورا صورت گرفته است که حضور مردم به نحو احسن بو ده وبا حداکثر شرکت کننده صو رت گر فته که د وره اول:آقایان ؛خانعلی حسنخانی،نیاز پوراقبالی وولی بهرامی .دردور دوم آقایان:ایمان پوراقبالی،حسین آقا یوسفلویی  ومحمد یوسفلویی دوره سوم ؛محمد پوراقبالی ، حسین پوراقبالی وغلام یوسفلویی ودور ه چهارم که همچنان که در عر صه فعالیت میباشند؛اقایان؛محمد پوراقبالی، لطیف فرهادلویی وغلام یوسفلویی.

 

ویژگیهای طبیعی روستا(پوشش گیاهی،منابع آب،اقلیم و آب وهوای منطقه):

از نظر گیاهی این روستا دارای گیاهان گوناگون می باشد همچون ؛گون، گیاهن دارویی ،آذربه؛افشان،بوی مادران ، پونه ، گل گاو زبان ، گل ختمی ،بابونه ، کاسنی ، شیرین بیان ،تو کلوجه وخا کشیر وگیاهان خوراکی همچون؛غاز یاغی، سلمان تره ، گلین بارماقی،شنگ ،ورکواز ، موسیر، توقلو قولاقو وبولاغ اوتو و کنگرو...که اهالی روستا در فصل استفاده میکنند.حال از نظر منابع ابی آب این روستا در سطح زمین بوده ورودخانه های فصلی در آن جاری است وآب آشامیدنی روستا از دو رسته قنات تأمین می گردد ویک چشمه در داخل روستا قرار دارد واهالی برای باغهاازاین چشمه آب رسانی میکنند همچنین جهت استفاده روز مره مردم قرار میگیردوسد خاکی در سا ل 1388در این روستا ساخته شده است.و همچنین دارای آب و هوای سرد کوهستانی میباشد.که گویش مردمانش ترکی و ودر دین اسلام (شیعه)هستند.

موقعیت روستا نسبت به حریم نزدیکترین شهر:

نزدیکترین شهر به روستای گنبد چای شهر قهاوند می با شد که در 18 کیلومتر ی شمال غربی قرار دارد نا گفته نماند که باروستای هم جوارش جیحون آباد در سر زمین که مرز مابینا بین است اختلا ف عمیقی می باشد که  قریب به 30 سال ادامه یافته و هنو ز حل نگردیده است.

  نام دیگر روستا یا نام محلی (بر اسا س تلفظ محلی ):

کومچای به لحاظ سهولت در تلفظ به زبان ترکی(البته به دلیل کوهستانی بودن این روستا؛روستاهای همجوار لقب داغلولار یعنی اهل کوه داده اند)

  Comments ()
روستای قرخلر by: مصطفی نوروزی

نام روستا ووجه تسمیه آن

نام روستا قرخلر میباشد که به گفته اهالی روستا به دلیل اینکه زمانی در این مکان گوسفندان راپشم چینی می کردن که پشم چینی به زبان ترکی قرخلخ می شود نامگذاری شده و  که قدمت روستا به بیش از پنج یاشش نسل پیش برمیگرددشاید هم به ده نسل قبل به گفته ی بعضی از بزر گان

وقایع تاریخی مشهورمهمترین و مشهور ترین واقعه عبور سربازان و افراد روسی در جنگ جهانی اول از این روستا می باشد ودر تپه ای نزدیک روستا کارخانه باروت سازی وجود داشته است البته لازم به ذکر می باشد که نام این روستا رابعضی از محلیهای قدیم به چهل دست یا چهل نفرمعنی می کن که قرخ یعنی در واحدو اعدادشمارش ترکی چهل می باشد ولی معنی پشم چینی ان به واقعیت نزدیکتر است

تابعیت تقسیماتی

. روستای قرخلر بر اساس آخرین  تقسیمات کشوری  یکی از روستاهای دهستان چاه دشت بخش شراء  (قهاوند) شهرستان همدان می باشد .

موقعیت جغرافیایی ووضعیت جغرافیایی روستا

روستا ی قرخلر از لحاظ موقیت جغرافیایی  در 32درجه و 04 دقیقه  طول شرقی و 25درجه و 48دقیقه عرض شمالی  و  با ارتفاع 1741 متر از سطح در یا  در 45شمال غربی شهر قهاوند و 5   کیلومتری مرکز دهستان چاهدشت(بوبوک آباد) واقع شده است .

به لحاظ موقعیت نسبی  روستای قرخلر از سمت شمال روستای ویان ، سمت  غرب با روستای کوریجان وحاتم اباد از سمت شرق با روستاهای  یسرلو و و جنوب روستای قشلاق همسایه است.

سابقه سکونت وتاریخچه شکل گیری روستا

به گفته اهالی روستا قدمت روستا به پنج یا شش نسل قبل برمی گرددلازم به ذکر می باشد که روستای قرخلر به علت نزدیکی و هم مرز بودن با شهر همدان بیشترین رفت امد را به همدان وسپس به شهر فامنین را دارند.

فاصله روستا ازسایرروستاها ی همجوارومراکزدهستان.بخش ونوع راههای روستایی

روستای قرخلرسومین روستا از نظر جمعیت پس از روستایهای عبدالرحیم وکوزره در بخش شراء می باشد با روستای یسرلو 3کیلومتر فاصله دارد و از روستای کوریجان5کیلومتر،و فاصله تا شهرهمدان 33کیلومتر با قهاوند 48 کیلومتر با شهر فامنین20کیلومتر با شهرکبوترآهنگ  25 و با شهر لالجین 25 کیلومتر وبا 5کیلومتر فاصله بامرکز دهستان چاهدشت (روستای بوبوک آباد)دارد.

امکانات روستا (آموزشی.اداری.بهداشتی ودرمانی.بازرگانی .خدماتی و...)

توضیحات

سال تاسیس

تعداد

امکانات

دخترانه و پسرانه

 

ئو باب

مدرسه ابتدایی

دخترانه و پسرانه

 

دو باب

مدرسه راهنمایی

 

 

 

مرکز بهداشتی درمانی

 

 

یک باب

خانه بهداشت

مسجد جامع و مسجد ابوالفضل

 

دو باب

مسجد

 

 

یک باب

غسالخانه

 

 

سه باب

خدمات کامپیوتری

 

 

 

حسینیه

لواشی، سنگکی

 

دو باب

نانوایی

برادران و خواهران

 

دو باب

پایگاه مقاومت

 

 

15 باب

مغازه خواربار فروشی

 

 

4باب

آرایشگاه زنانه

 

 

یک

باسکول دیجیتالی

 

 

 

آرایشگاه مردانه

 

1360

 

آب شرب

 

1360

 

برق

 

1386

 

گاز

تمامی منازل روستا

1383

 

تلفن

 

1383

یک باب

دهیاری

 

 

 

ساختمان آتش نشانی

 

1389

 

پست بانک

شرکت تعاونی خدماتی روستای موفق قرخلر

1375

 

تعاونی خدمات کشاوری

 

 

سه باب

تعمیرگاه وسایل نقلیه

 

 

3باب

گاوداری صنعتی

 

 

 

شرکت تعاونی روستایی

 

 

 

 

طرح هادی روستا وسابقه اجرای آن

مطالعات طرح هادی روستا درسال  1373توسط بنیاد مسکن شهرستان همدان انجام شده و در همان سال مصوب شده و در سال 1380نقشه دقیق طرح هادی روستا به اجرا در آمده است ودر سال 1389باز نگری گردید

اطلاعات جمعیتی قومی واجتماعی روستا

در سال 1387 جمعیت روستای جمعیت1 نفربوده است که ذر قالب 500 خانوار در این مقطع در روستا ساکن بوده اند با گذشت هفت سال جمعیت روستا به علت کوچ افراد ه شهر ها و استانهای مجاور جمعیت قرخلر راکد مانده است

سال

1345

1355

1365

1375

1385

1390

1393

جمعیت(نفر)

986

1125

1694

1855

1887

1836

2187

خانوار

142

197

320

340

361

415

428

در این روستاگویش و زبان اهالی ترکی محلی(قره گوزلو حاجیلو) می باشد که اکثریت جمعیت روستا به طایفه های .کرمی.کریمی.اصلانی .چراغی .رحیمی جروند– بابایی-مرادی.وکوچکی تقسیم می شوندکه دارای مردمی مهمان نواز و متدین می باشد که یشتر شغل اهالی از نظر اجتماعی کشاورزی و دامداری می باشد

حدودونفوذ روستا براساس محدوده ثبتی وعرفی (براساس نقشه طرح هادی روستا)

حدودروستا ازطرف  شرق وروستای یسرلوگاوداری اصلانی مشخص می کند که از سالیان قدیم ریش سفیدان مشخص نموده اند و از طرف شمال و روستای ویان حدود روستا را تپه ای بنام اوول تپه تعیین می کند (این تپه  بین اراضی کوریجان ، قرخلر و ویان ) و از طرف غرب و روستای کوریجان کارخانه آردهکمتان قرار دارد واز طرف جنوب و روستای قشلاق باحد مرز بین کوه جیداقیا مرز قرخلر با قشلاق و کوریجان می باشد.

  Comments ()
روستا ی خیرآباد بخش شراء by: مصطفی نوروزی

نام روستا خیرآباد میباشد که به گفته اهالی روستا به دلیل خیرخواه بودن مردم روستا نام روستا را خیرآباد نامگذاری کردن که قدمت روستا به 150سال پیش برمیگردد و وقایع تاریخی مشهورآن حمله روسها می باشد که کدخدای وقت اجازه ورود آنها رابه روستا نمی دهدبه دلیل خساراتی که به روستا وارد می کردن وبیرون از روستا از انها پذیرای می کند

 تابعیت تقسیماتی (دهستان .بخش.شهرستان.استان )

 روستای خیرآبادبراساس آخرین تقسیمات کشوری یکی از آبادیهای دهستان شوردشت بخش قهاوندشراء شهرستان همدان می باشد

موقعیت جغرافیایی ووضعیت جغرفیایی روستا

روستا خیرآبادازلحاظ موقیت جغرافیایی در49 درجه و 02 دقیقه طول شرقی و42 درجه و 42 دقیقه عرض شمالی وباارتفاع 1636 مترازسطح دریا در 12 کیلومتری جنوب شهرقهاوند و8کیلومتری مرکز دهستان شوردشت کوزره واقع شده است به لحاظ موقعیت نسبی روستای خیرآباد ازشمال با روستای دشته ازجنوب باروستاهای خماجین وکوزره از شرق مهاجرآباد ازغرب با برکت آباد همسایه است

سابقه سکونت وتایخچه شکل گیری روستا

قدمت روستا 150سال پیش میباشد که پایه گذاری اولیه روستا 2کیلومتربه طرف شرق میباشدکه به دلیل طغیان رودخانه قره چای وجمع شدن سیلابهای فصلی مجبور شدن به ارتفاعات کوچ کنند که روستای فعلی میباشدکه اولین قومی که ساکن شدن بنام قوم الیات میباشد که دوباره قوم خضر کوچ میکنن که تعدادی هم ازروستاهای اطراف ازجمله اوچ تپه .قشلاق. خماجین. ولیدآباد شیرین آباد.به این روستا کوچ می کنند

فاصله روستا ازسایرروستاها ی همجوارومراکزدهستان.بخش ونوع راههای روستایی

فاصله روستا از روستای دشته 8 کیلومتراز روستای خماجین 5کیلومترازروستای کوزره 7کیلومتر از روستای مهاجرآباد که راه خاکی میباشد 5کیلومتراست و از مرکز بخش قهاوند 12کیلومتراست وکل راههای روستا آسفالت میباشد                                                                                                                           نام مزارع ومکانهای تابعه روستا

نام مزارع روستا جیهون دشت میباشد وبیشتر تبعه روستا درمزارع کشاورزی میباشد که لازم به ذکر است نام اطراف روستا بنام شوردشت به دلیل مناسب نبودن خاک میباشد

که مهمترین کشاورزان روستا واطراف روستا به نامهای 1-ناصر کاظمی 2-حاج کوثربیات 3-حاج عزت بیات 4-حاج احمد بیات 5-حاج قربانعلی قره گوزلومی باشد که مشغول فعالیت در کشت گندم یونجه جو وسیب زمینی می باشند

  Comments ()
روستای یسرلو by: مصطفی نوروزی

نام روستا یسرلو میباشد که به گفته بزرگان وریش سفیدان روستا دو روایت نقل میشود.

 اول:   در زمان هخامنشیان اسیرهای جنگی را در قلعه ای نگه میداشتند که بدین دلیل به این محدوده اسیرلو گفته میشد که با گذشت زمان به یسرلو تبدیل شده است.در حل فعلی نیز آن قلعه به تپه ای مبدل شده که در 1کیلو متری شرق روستاقرار دارد که به تپه برجعلی معروف میباشدکه بیش از دو هزار سال قدمت دارد

به دلیل اینکه محدوده روستا در معرض سیل قرار داشته به همین خاطر به سیلگاه نیز معروف بوده به همین دلیل مردم از پرداخت مالیات معاف بودند که به مرور زمان از سیلگاه به یسرلو تبدیل شده است.

وقایع تاریخی مشهور:  مهمترین و مشهور ترین واقعه عبور سربازان و افراد روسی در جنگ جهانی اول وقحطی شدید برای اهالی روستا  و از بین رفتن تعدادی زیادی از اهالی به علت گرسنگی.

 ویژگیهای طبیعی روستا (پوشش گیاهی .منابع آب .اقلیم وآب هوای منطقه)

 

تابعیت تقسیماتی :

. روستای  یسرلو بر اساس آخرین  تقسیمات کشوری  یکی از روستاهای دهستان چاه دشت بخش شراء از شهرستان همدان می باشد .

 

موقعیت جغرافیایی و وضعیت جغرافیایی روستا :

روستا ی یسرلواز لحاظ موقیت جغرافیایی  در 30درجه و 04 دقیقه  طول شرقی و 24درجه و 46دقیقه عرض شمالی  و  با ارتفاع 1698 متر از سطح در یا  در 40کیلومتری غرب  شهر قهاوند و 5 0  کیلومتری مرکز دهستان جاه دشت(بوبوک اباد) واقع شده است .

به لحاظ موقعیت نسبی  روستای یسرلو از سمت شمال به رودخانه فصلی قره چای و روستای ویان واز سمت جنوب به آزاد راه کربلا وروستای شاه بداق و از شرق به روستای بوبوک آباد واز غرب به روستای قرخلر ختم میشود.

سابقه سکونت وتایخچه شکل گیری روستا :

به گفته اهالی روستا قدمت روستا به بیش از دو هزار سال شمسی میرسد وبدلیل اینکه کدخدای وقت زیر سلطه ارباب روستای ویان  بوده که در آن زمان به (دولت شاهی) معروف بوده وهمچنین بخاطر اینکه ویان دارای پاسگاه مرکزی بود روستای یسرلو از توابع ویان محسوب میشده که در حال حاضر در تقسیمات کشوری از توابع بخش شراء –استان همدان قرار گرفته است.

فاصله روستا ازسایرروستاها ی همجوارومراکزدهستان.بخش ونوع راههای روستایی :

فاصله تا روستای بوبوک آباد(دهستان چاه دشت) 5 کیلو متر بوده که بصورت آسفالت میباشد.

فاصله تا روستای قرخلر 4 کیلو متر بوده که به صورت آسفالت میبشد.

فاصله تا دروستای ویان 3 کیلو متر بوده که بصورت خاکی میباشد.

فاصله تا روستای شاه بداق 12 کیلومتر بوده که بصورت خاکی میباشد

جاده اصلی از وسط روستا عبور کرده واز مرکزیت بخش شراء 40 کیلو متر فاصله دارد

 

طرح هادی روستا و سابقه اجرای آن :

 

 مطالعات طرح هادی روستا در سال 1385 صورت گرفت.

 

 1)معابرهای اصلی روستا توسط دهیاری در سال 1387 زیر سازی گردیدد.

2)معابرهای ورودی روستا وهمچنین معابرهای بالای جاده اصلی توسط دهیاری زیر سازی – جدول گذاری گردید که در سال 1390 توسط بنیاد مسکن شهرستان همدان آسفالت ریزی انجام شد.

3)دیوار کشی و حصار کشی محوطه گورستان.

4)نهال کاری و تکمیل روشنای محوطه گورستان.

5)تکمیل و تجهیز  روشنای معابر روستا.

6)تعمیر  غسالخانه روستا.

7)تعمیر و تعویض منبع آب روستا از محل خود یاری اهالی.

8)احداث ساختمان اداری دهیاری و نهال کاری محوطه در سال 1393 .

9)زیر سازی معابر کنار جاده اصلی در 1393.

10)باز نگری نقشه طرح هادی روستادر سال 1392.

11)نصب آلبمان مزار شهدا روستا.

 

 

نقشه حریم ومحدوده روستا براساس طرح هادی9 :

 

نقشه طرح هادی روستای یسرلو به صورت کامل توسط بنیاد مسکن شهرستان همدان درسال 1385انجام گردید که در سال 1392نقشه طرح هادی روستا توسط بنیاد مسکن استان باز نگری و اصلاح گردید که محدوده روستا کاملا مشخص شده و زمین های مسکونی و توسعه آتی و فضاهای سبز و معابر و خیابانهای اصلی روستا کاملا مشخص گر دیده است.

اطلاعات جمعیتی قومی واجتماعی روستا :               

در سال 1387 جمعیت روستای یسرلو  1623 نفربوده است که در قالب 326 خانوار در این مقطع در روستا ساکن بوده اند که با گذشت هفت سال جمعیت روستا به علت کوچ افراد به شهر ها و استانهای مجاور جمعیت یسرلو راکد مانده است.

سال

1345

1355

1365

1375

1385

1390

1393

جمعیت

845

985

1112

1245

1415

1386

1328

خانوار

133

184

241

311

341

311

332

 

 

در این روستاگویش و زبان اهالی ترکی محلی می باشد که اکثریت جمعیت روستا به چهار طایفه اصلی 1)اوشلی 2)بابای 3)مومنی 4)کمندی تقسیم می شوندکه دارای مردمی مهمان نواز و متدین وشهید پرور و انقلابی می باشند که بیشتر شغل اهالی از نظر اجتماعی کشاورزی و دامداری  و خیاطی می باشد

                                                                                                                   

 

    

                                                                                                                          نام مزارع ومکانهای تابعه روستا :

 

روستای یسرلو دارای دو مسجد به نام های مسجد جامع و مسجد علی اصغر (ع)در روستا واقع شدهو همچنین مسجد دیگری بنام مسجد حضرت ابولفضل (ع) در حال احداث میباشد این روستا دارای مزارع کشاورزی از جمله :

 

قرمزیئرلر – قره یئرلر – باغلار دالو – باغچالار – گول اوستو – قوبولار – المزلیلر – چاخماخ تپه – چالولار – قیلبدن ایچنلر – گوتورگه دالو – تپه لر – آلاتپه – قره یازو – آق یازو – و غیره...

حدود ونفوذ روستا براساس محدوده ثبتی وعرفی. ((براساس نقشه طرح هادی روستا)):

حدودروستا: از سمت جنوب روستاآلا تپه میباشدکه مرز بین یسرلو و شاه بداق میباشد.از سمت شمال رودخانه فصلی قره چای که مرز بین یسرلو و ویان میباشد.از سمت شرق زمینهای گوتورگه دالو که مرز بین یسرلو و بوبوک آباد میبا شد.از سمت غرب مزرعه اصلانی که حد بین یسرلو و قرخلر میباشد.

 
  Comments ()
روستای قبچاق بخش شرا’ همدان by: مصطفی نوروزی

 


تابعیت تقسیماتی

. روستای قبچاق بر اساس آخرین  تقسیمات کشوری  یکی از روستاهای دهستان چاه دشت بخش شراء  (قهاوند) شهرستان همدان می باشد لازم به ذکر است

موقعیت جغرافیایی ووضعیت جغرافیایی روستا

روستا ی قبچاقاز لحاظ موقیت جغرافیایی  در ...............درجه و ........... دقیقه  طول شرقی و ......... درجه و .........دقیقه عرض شمالی  و  با ارتفاع 1800 متر از سطح در یا  در 42 کیلومتری جنوب شهر قهاوند و 14   کیلومتری مرکز دهستان چاه دشت(بوبوک آباد)  و در 37 کیلومتری همدان و 8 کیلومتری آزاد راه کربلا واقع شده است .

به لحاظ موقعیت نسبی  روستای قبچاق از سمت شمال شرقی ایده لو  از سمت شمال با سماوک ، بوبوک آباد ، از سمت  غرب با روستای مرتع بلاغ (شاه بداغ)  از سمت شرق حاجی مقصود و جنوب غربی روستای گورگوز همسایه است.

سابقه سکونت وتایخچه شکل گیری روستا

به گفته اهالی روستا قدمت روستا به 400 سال پیش می رسد لازم به ذکر می باشد  اکثر ساکنیین روستا از ایل کلهور هستند که از  اطراف کرمانشاه بوده اندو به این منطقه مهاجرت کرده است قبلاً در محل  اقوام دیگری سکونت داشته اند که به روستاهای میلاجرد و سماوک و بوبوک آباد مهاجرت کرده اند  در غرب و شمال غربی  روستا قلعه های مخروبه تو در تو وجود دارد که نشان از قدمت  روستا است. از این روستا جاده قذیم همدان به ساوه و ری و خراسان عبور می کرده است. تپه های تاریخی منطقه عبارتند از: مومن تپه و شور قویی ،از باغات روستا سفالهای زیادی پیدا می شود .

فاصله روستا ازسایرروستاها ی همجوارومراکزدهستان.بخش ونوع راههای روستایی

 روستای قبچاق با ایده لو 6 کیلومتر جاده آسفالت میباشد فاصله تا روستای حاحی مقصود 6کیلومتر بخشی ازجاده اسفالت  و قسمتی هم شوسه می باشد  روستای گورگوز 4 کیلومتر و آسفالت می باشد  مرتع بلاغ 5 کیلومتر خاکی ،میلاجرد 12 کیلومتر خاکی و بوبوک آباد 12 کیلومتر خاکی  می باشد

اطلاعات جمعیتی قومی واجتماعی روستا

در سال 1387 جمعیت روستا  625 نفربوده است که ذر قالب 125 خانوار در این مقطع در روستا ساکن بوده اند با گذشت هفت سال جمعیت روستا به علت کوچ افراد ه شهر ها و استانهای مجاور جمعیت افزایش نداشته است.

در این روستاگویش و زبان اهالی ترکی محلی می باشد که  اکثراً (80 درصد)کلهور هستند سایر طایفه ها و فامیلها عبارتند از : پور اقبالی (از گنبدچای آمده اند) ، بهادری (از حیران آمده اند)، تویسرکانی و حسنخانی (از گنبدچای آمده اند)

 

 

نام مزارع ومکانهای تابعه روستا

کوههای معروف: کوه مومن تپه ، چیرپاق داغ ،کوه اشک قیرن ، کوه چاق چاق (گور گوز) ،کوه سقیر یا تاغی، تپه های شفق لر ، ساری تپه ها (شمال رو ستا همجوار سماوک) ساری تپه همجوار بوبوک آباد

دره های معروف : شور دره(به سمت را گور گوز) ، یکه دره (جنوب روستا)

 نام مزارع : شور قویی ، همارا( زمینهای کشاورزی)

موتور های آب: علی کلهوری (یکه دره)  و شمال روستا  غلامعلی کلهوری

قنات : قنات ایدولو ئو تا ازچاههای قنات متعلق به قبچاق می باشد

با غها: عموم که انگور و گردو و سیفی جات و....

 

سابقه فعالیت شورای اسلامی روستا

شورای اسلامی روستا از سال 76فعالیت خود رااغاز کرده وتاکنون نیز مشغول فعالیت میباشد

 

نفر اول

نفر دوم

نفر سوم

 

 

 

 

 

دور اول

جعفر کلهوری

امر اله کلهوری

حسن کلهوری

دور دوم

جعفر کلهوری

امر اله کلهوری

حسن کلهوری

دور سوم

جعفر کلهوری

جواد کلهوری

احمد کلهوری

دور چهارم

جواد کلهوری

جعفر کلهوری

مقصود پور اقبالی

  Comments ()
روستای برکت آباد by: مصطفی نوروزی

  Comments ()
روستای برکت آباد by: مصطفی نوروزی

  Comments ()
Recent Posts شهدای روستای بوبوک آباد (بویوک آباد) شهدای روستای یسرلو یاد شهدای روستای قرخلر را گرامی می داریم روستای لامیان روستای النجه اسد آباد نورآباد؛ فعال در ورزش و سازندگی آستان مقدس امامزاده معصوم (علیه السلام) ـ تاوه روستای قاسم آباد روستای بارابند روستای لتگاه
My Tags استان همدان (۳٠) شهرستان همدان (٢۸) بخش شرا (٢٦) شهرستان کبودراهنگ (٢٠) بخش گل تپه (۱۳) قهاوند (۱۱) شهرستان بهار (٩) دهستان مهربان سفلی (٩) بخش مرکزی همدان (٧) دهستان چاه دشت (٧) یادواره شهدا (٦) شهرستان رزن (٦) شهدای کوریجان (٥) بخش قروه درجزین (٥) دهستان سبزدشت (٤) بخش لالجین (٤) روستای بوبوک آباد (بویوک آباد) (٤) روستای یسرلو (٤) روحانی مستقر در روستا (٤) دهستان گل تپه (۳) روستای کوزره (۳) روستاهای استان همدان (۳) بخش صالح آباد (۳) روستای پرلوک (۳) راهجرد (٢) روستای روعان (٢) بخشدار مرکزی همدان (٢) جیهون آباد (٢) بخشدار مرکزی کبودراهنگ (٢) شهرستان ملایر (٢) شهرستان اسد آباد (٢) گنبد چای (٢) روستای قرخلر (٢) روستای چانگرین (٢) دهستان در جزین علیا (٢) فرمانداری شهرستان فامنین (٢) بلوک خدابنده لو (٢) بخش مرکزی کبودراهنگ (٢) دهستان هگمتانه (٢) تجمع اعتراض آمیز زنان روستایی (٢) روستای کوریجان (٢) حجت الاسلام والمسلمین قاسم اسکندری (٢) سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان کبودراهنگ (۱) محمد جواد سیفی (۱) دهستان کوهین (۱) روستای طاهرلو (۱) شهید نوروز علی زارعی (۱) شهید ناصر زرگران (۱) علی آباد آق حصار (۱) روستای سرخ آباد (۱) دهستان سنگستان (۱) شهید حسن رحمتی (۱) شهید رمضانعلی غلامی (۱) دهستان جیحون دشت (۱) روستای بارابند (۱) روستای قاسم آباد (۱) روستای تاوه (۱) بخش مرکزی فامنین (۱) روستای نور آباد (۱) روستای النجه (۱) شهرستان تویسرکان (۱) بخش قلقل رود (۱) حجت‌الاسلام علی محمدپور (۱) روستای راهنوار (۱) روستای ماهموار (۱) روستای نظام آباد (۱) روستای همه کسی (۱) شرکت آب و فاضلاب روستایی (۱) مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی (۱) تپه تاریخی یسرلو (۱) ظاهر پورمجاهد (۱) روستای لتگاه (۱) امیرمحمداسکندری (۱) حجت الاسلام والمسلمین مجتبی چیتگری (۱) روستای هودرج (۱) دهستان سیدجمال الدین (۱) محور فرعی بهار به کوریجان (۱) حجم ترافیک (۱) کنار گذر شمال همدان (۱) محور فرعی لالجین به کوریجان (۱) وستا احمدآباد تپه (۱) روستای آلان علیا (۱) روستای کهریزباباحسین (۱) روستای نوده قره باغی (۱) روستای میلاجرد (۱) روستای رایکان (۱) نیروگاه شهید مفتح (۱) شهرستان فامنین (۱) حمید عبدلی (۱) روستای لامیان (۱) روستای پیربادام (۱) تودیع معارفه (۱) روستای چورمق (۱) روستای قراتلو (۱) امزاجرد (۱) حسین آبادشاملو (۱) حسین قلی خان شاملو (۱) دینار آباد (۱) سیمین (۱) پیام تبریک (۱) عکس (۱) شوند (۱) امامزاده عبداله (۱) شورین (۱) خیر آباد (۱) روستای شیخ جراح (۱) روستای حسین آباد شاملو (۱) بخش جوکار (۱) روستای آلان سفلی (۱) روستای حاتم آباد (۱) روستای یکن آباد (۱) دهستان الوند کوه غربی (۱) روستای دارقشلاق (۱) روستای دالیچو (۱) روستای کلیک (۱) روستای قرانقودره (۱) روستای کسلان قیه (۱) روستای قباق تپه کرد (۱) روستای ورکانه (۱) دهستان الوند کوه شرقی (۱) روستای سایان (۱) دهستان در جزین سفلی (۱) روستای عبدالرحیم (۱) روستای خان آباد (۱) روستای مزرعه مهدی آباد (۱) شهر صالح آباد (۱) ماران (مهاجران) (۱) یداله ابراهیم خانی (۱) روستای عمان (۱) روستای جگنلو (۱) محسن مرادی پناه (۱) بویاقچی (۱) فاصله روستا ها (۱) روستای برکت آباد (۱) قبچاق (۱) یسرلو (۱)
My Friends اسد آباد- اسد آباد افشار اسد آباد-اسد باد(سایت اسدآباد) اسد آباد-خاکریز اسد آباد-روستای کواتج اسد آباد-سیراوند بهار -لالجین-لتگاه بهار -لالجین-مارهموار بهار-صالح آباد -پرلوک بهار-صالح آباد-بهادربیک بهار-لالجین-لالجین پایتخت سفال بهار-لالجین-لالجین قطب سفال و سرامیک ایران تویسرکان-روستای بابا پیرعلی تویسرکان-کارخانه رزن- کرووس رزن-آنایوردوم کرووس رزن-سوزن رزن-قروه درجزین رزن-قروه درجزین-کرفس رزن-نینج فامنین-اصله فامنین-پیشخور-گلخندان کوسه لو بارزان فامنیین-مرکزی- شهر زیبای فامنیین فامنیین-مرکزی-گوزل کندیم پاملو کبودراهنگ -روستای امیر آباد کبودراهنگ -مرکزی-طاسران کبودراهنگ-باباخنجر کبودراهنگ-دیار تاریخی کوریجان کبودراهنگ-روستای رامیشان کبودراهنگ-شیرین سو-آقبلاغ آقداغ کبودراهنگ-گل تپه - خبر ارخی کبودراهنگ-مرکزی امیرآباد کبودراهنگ-مرکزی-اندر احوالات ایده لو کبودراهنگ-مرکزی-ایده لو کبودراهنگ-مرکزی-داق داق آباد کبودراهنگ-مرکزی-دستجرد کبودراهنگ-مرکزی-رامیشان کبودراهنگ-مرکزی-شیخ جراح کبودراهنگ-مرکزی-قباق تپه کبودراهنگ-مرکزی-قباق تپه (دهیاری) کبودراهنگ-مرکزی-ویان کربلایی امیر محمد اسکندری-شهدا شرمنده ایم ملایر-منگاوی(ترکمان) همدان - مرکزی-گنبد همدان- مرکزی - تفریجان همدان- مرکزی -ارزانفود همدان -مرکزی-چشمه قصابان همدان -مرکزی-دینگله کهریز همدان-شرا -یسرلو همدان-شراء-یکله همدان-شرا-بوبوک آباد همدان-شرا-قهاوند همدان-شرا-کوزره همدان-مرکری-گراچقا همدان-مرکزی- عربلو همدان-مرکزی -کنجینه همدان-مرکزی-تفریجان همدان-مرکزی-جورقان همدان-مرکزی-چشمه قصابان همدان-مرکزی-حیدره بام شهر همدان-مرکزی-سولان همدان-مرکزی-نشر همدان-مرکزی-ینگیجه (انصار الامام)