مصطفی نوروزی
Contact me
My Profile
Blog Author(s) مصطفی نوروزی
Previous Months Home Archive More ...
      روستاهای همدان ()
روستای لامیان نویسنده: مصطفی نوروزی - پنجشنبه ٢٥ تیر ،۱۳٩٤

نام روستا و وجه تسمیه آن

روستای لامیان دهستان میان رود بخش قلقل رودشهرستان تویسرکان واقع شده است

موقعیت جغرافیایی و وضعیت جغرفیایی روستا

 لامیان در جنوب شرقی شهرستان تویسرکان ودر 37 کیلومتری جاده تویسرکان به کنگاور قرارگرفته  است این روستا با ارتفاع 555 متر  در استان همدان به عنوان پست ترین نقطه می باشد. این روستا از جانب شمال به روستای باقر آباد و از ناحیه جنوب به روستای کارخانه و از ناحیه شرق به روستای قلعه نو و از قسمت غرب به روستای منجان و در جنوب شرقی این روستا  ، روستا های جوادیه و کمانگران قرار دارند. ودر میان رشته کوه های زاگرس از نوع دوران تریشیاری اوّل وبا نوع کوه های کم ارتفاع وتپه مانند می باشد. این روستا در 27 کیلومتری جنوب شهرستان کنگاور واقع در استان کرمانشاه ودر 17 کیلومتری شمال شهر فیروزان واقع در شهرستان نهاوند قرار دارد.

سابقه سکونت وتایخچه شکل گیری روستا

  این روستا در گذشته با نام قشلاق( در ناحیه شمالی فعلی این روستا)بوده که در اثر بلایای طیبعی تخریب شده و به دستور مالک اراضی این روستا به ناحیه مرکزی دشت لامیان که تپه ای قرار داشته انتقال یافته وبه علت قرار گرفتن در مرکز دشت به  نام لامیان خوانده شده است  در سال 1342 در اثر زمین لرزه ای لامیان با تخریب 90% مواجه شده و دوباره به دستور مالکین این روستا به ناحیه ی با لاتری که اکنون در همین ناحیه قرار دارد کوچ نموده و دوباره  لامیان از نوع ساخته شده است  از  لامیان و آثار خرابه های موجود در قشلاق و در خرابه های دوم لامیان  تنها مسجدی به نام حضرت ابوالفضل (ع) باقی مانده  و ا کنون روستای موجود با قدمت کمتر ا ز یک قرن به صورت فعلی می باشد . ولی گفته میشود سابقه روستای قشلاق و لامیان قبل به حدود 200 سال می رسد

اطلاعات جمعیتی قومی واجتماعی روستا  

براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن 2321 نفر (539خانوار) بوده‌است.

در این روستاگویش و زبان اهالی لری محلی می باشد که بر اساس دسته بندی لحجه های  زبان لری ثلاثی گفته میشود ولی در گذشته زبان اهالی ترکی بوده و تعدادی از بزرگان روستا با این زبان آشنایی دارند که این زبان در این روستا از بین رفته است


وضعیت کشاورزی:

روستای لامیان به عنوان یکی از قطب های مهم کشاورزی شهرستان تویسرکان به شمار می رودواز نظر کشاورزی دارای اهمّیت ویژه ای در سطح بخش قلقلرود ودر سطح شهرستان می باشد . در این روستا که انواع محصولات خاصیت رشد وبهره وری  را دارد .اما بیشتر به کشت های تک محصولی اهمیّت می دهند واکثر کشاورزان محصولات یک دست ودارای اهمیّت بیشتر را کشت می کنند. در بیشتر مزارع این روستا کشت غلاتی چون گندم ، جو ، ذرت وخیار سبز و... به چشم می خورد.

صنایع دستی ودامداری:

دامداری در سطح روستا رو به انقراض نهاده وفقط دام هایی پرورش می شوند که توان روستائیان در جهت  پرورش آنها بیشتر می باشد . دام هایی نظیر گاو ، گوسفند و طیور خانگی در این روستا در حال پرورش هستند . از نظر صنایع دستی در این روستا بیشتر به بافت فرش دستباف وکارهای هنری مانند گل سازی ، خیاطی ، و... در سطح منازل مشغول می باشند وکارگاه هایی با همین نام وجود ندارد.

آثار تاریخی و توریستی:

دراین روستا آثار تاریخی وتوریستی  وجود ندارد وتنها در فصول گرم سال می توان چشم اندازهایی از طبیعت و زمین های کشاورزی و درختان میوه بهره برد وتنها مسجد خرابه این روستا داری قدمت کمتر از یک قرن می باشد. .

وضعیت اقتصادی و فرهنگی:

اقتصادی این روستا برپایه کشاورزی ودامداری  می باشددر فصل پاییز وزمستان اقتصاد این روستا تعطیل است ومردم این روستا  در سطح متوسط وپایین جامعه قرار دارند و در این روستا هیچ گونه کارخانه ویا کارگاه صنعتی وجود ندارد واکثر جوانان این روستا بیکار هستند واین بیکاری های باعث به وجود آمدن معضلاتی در روستا شده است.

تامین وعرضه آب آشامیدنی:

آب آشامیدنی این روستا از طریق یک حلقه چاه نیمه عمیق که در خیابان اصلی روستا قرار گرفته انجام می شود وطرح آب رسانی در این روستا در سال های گذشته انجام گرفته وهم اکنون با مشکلاتی مواجه است  از قبیل نرسیدن آب به قسمت بالای روستا  ونبود آب در اکثر مواقع شبانه روز وهمچنین نداشتن مخزن نگهداری و تصفیه نشدن آب و وجود انواع میکروب ها و ...

راه روستایی:

را ه های ارتباطی این روستا با شهرستان های مجاور دارای مشکلات بسیار زیاد می باشد از قبیل نداشتن شانه خاکی برای جاده اصلی روستا که خود با عث اکثر تصادفات ومشکلات عبور ومرور حیوانات شده است  وهمچنین جاده این روستا بسیار باریک وکم عرض است ونبود علائم هشدار دهنده  و... کاملا آشکار است.

دهیاری روستای لامیان:

در این روستا اداره دهیاری روستا با تلاش بی وقفه آقای اکبر عسگری دهیار این روستا وبا کمک اعضای محترم شورای اسلامی اقداماتی گسترده در سطح عمران وآبادانی  روستا وکمک به مردم ودر جهت برطرف نمودن مشکلات ایشان تا حد ممکن اقدامات لازم را  به ثمر رسانیده اند.

اقدامات انجام گرفته توسط دهیاری :

در سطح روستا اقدامات زیاد انجام گرفته که خود آشکار است به عنوان مثال :

1- تامین روشنایی معابر و کوچه های تاریک در جهت  سهولت عبور ومرور

2- ایجاد وبهره برداری از خیابانی در وسط روستا که جدای از طرح ساخت روستا می باشد

3- نظافت وجمع آوری زباله های روستا ونصب سطل زباله در موارد نیاز ودفع زباله ها در خارج از روستا

4- نظافت جدول ها و معابر خاکی روستا  وپاک نمودن معابر اشغال شده توسط فزولات دامی

5- وتلاش در جهت ثابت نگهداشتن قیمت های خودرو های مسافر کش وجلوگیری

از تخلفاتی که منافع عمومی آسیب می رسانند

گاز رسانی:

طرح گاز رسانی این روستا با تلاش بی وقفه  مردم ومسئولین امر وهمچنین

شورای اسلامی روستا از سال 1386 شروع شده و هم اکنون ادامه دارد

 

بهداشت ودرمان :

وضعیت بهداشت و درمان  این روستا نسبت به روستا های هم جوار در سطح مناسب تری قرار دارد ودر این روستا  همواره مشکل وجود پزشک در تمام ایام هفته  ودر طول شبانه روز وجود دارد  وهمچنین نبود اکثر داروها و مشکلاتی از این قبیل ...

مخابرات :

در این روستا یک دفتر مخابراتی ثابت با تعدادی خطوط ثابت و مجهز به سایت BTSتلفن همراه وجود دارد از نظر کمبود نیروی  کار و..

وضعیت آموزشی :

وضعیت آموزشی این روستا در سطح مناسبی قرار دارد ودر این روستا کلاس نهضت سواد آموزی، مهد کودک ، دبستان دخترانه وپسرانه ، مدرسه راهنمایی دخترانه وپسرانه وهمچنین دبیرستان دخترانه وپسرانه   وجود دارد ونیاز به مرکز پیش دانش گاهی می باشد.

مساجد و اماکن عمومی :

در این روستا تعداد سه مسجد بنا شده است ودو حسینیه  که نیاز به تکمیل شدن دارد و با کمک خیرین ومردم روستا در حال تکمیل نمودن حسینیه های مذکور می باشند .
نانوایی :

در این روستا تعداد دو نانوایی  یکی لواشی ویکی سنگکی  در حال ارائه خدمات به مردم می باشند. ونیاز روستا به تعداد دو نانوایی دیگر ضروری می باشد.

شرکت تعاونی :

در این روستا یک شرکت تعاونی روستایی که زیر نظر اداره تعاون روستایی شهرستان تویسرکان  می باشد قرار دارد که کار توزیع سوخت و اقلام شرکتی را انجام می دهد.

پایگاه مقاومت  :

در این روستا پایگاه مقاومت امام موسی کاظم (ع) با تلاش بی وقفه اقای امیری در حال انجام خدمات مورد نیاز به مردم می باشد. وساختمان این اداره در حال تاسیس می باشد.

بهسازی روستا (طرح هادی) :

در این روستا در جهت بهسازی اقدامات  گسترده ای شروع وهم اکنون در حال اجرا می باشد  وطرح هادی روستایی  با پیشرفت چشم گیری در حال اجرا است وتقریبا تمام خانه های روستا با سبک جدید وشهری ومقاوم شده اند وهمچین طرح  شهرک سازی در این روستا طی چند فاز در حال اجرا است که هم کنون  یک فاز آن اجرا شده  وتنایج بسیار خوبی  را در بر داشته  و...

تربیت بدنی :

وضعیت پروژه های تربیت بدنی در سطح روستای لامیان با روند خوبی در حال اجرا است در این روستا باشگاه بدن سازی شهدای لامیان در سال 86 افتتاح شده وهم اکنون در حال فعالیت می باشد ودر ناحیه شمال  شرقی رو ستا پروژه زمین فوتبال در حال احداث می باشد.

فرهنگ وهنر ورسانه های جمعی :

در این روستا دکل ماهواره وجود ندارد وتامین شبکه های این روستا از طریق دکل ماهواره ای روستای قلعه نو و دکل ماهواره ای روستای کمانگران می باشد وتلویزیون های این روستا تا شبکه 4 سیما تامین شده و

تنها شبکه خود استان دارای مشکل است و از نظر وجود رسانه های دیگر بی بهره می باشد.

امور خدماتی شخصی :

در سطح این روستا اموری خدماتی شخصی که برای رفاه حال جامعه روستا  وبرآوردن نیازهای فردی واجتماعی فعالیت می کنند نیز وجود دارد .

استعداد ها وتوانمندی های روستا:

در این روستا استعدادهای مختلفی وجود دارد که مسئولین باید در جهت رشد وشکوفایی آنها اقدامات لازم را انجام دهند. به عنوان مثال :

1-    در بخش کشاورزی استعداد این روستا در جهت رشد وبالندگی شهرستان بالقوه می باشد . محصولات این روستا در سطح شهرستان می تواند جوا بگوی نیاز اکثر افراد شهرستان وحتی در جهت صادر به شهرستان های دیگر باشد که تلاش هر بیشتر مسئولین را در این زمینه می طلبد.

2-    در بخش زمین های کشاورزی وتامین منابع آب زیر زمینی  ونیاز روستا به استفاده از انرژی برق به جای وسایل گازوئیل سوز و استفاده از وام های کم بهره برای کشاورزان کم درآمد را باید مد نظر قرار دهند.

3-     در بخش جوانان ، این روستا دارای استعداد های بسیار قوی در بخش جوانان روشن فکر وتیزهوش  می باشد که در جهت بکار گیری آنها در سطح کارهایی که توان بسیار بالایی در جهت انجام آن دارا هستند را نیاز دارند ونتایج آن نیز  بسیار قابل توجه می باشد .

4-    در جهت ایجاد کارگاه های  بزرگ وایجاد کارخانه ای تولیدی وبکار گیری نیروی کار آمد، موجب رونق هر چه بیشتر وعمکرد بالای این روستا می گردد.

نیازمندی ها :

نیازمندی های این روستا به شرح ذیل  می باشد:

1-    در بخش آب رسانی نیاز این روستا به منبع ذخیره آب  در جهت استفاده آن در مواقع نیاز می باشد.

2-    در بخش نیروی برق  ، نیاز این روستا به تامین انرژی مورد نیاز در جهت استفاده کشاورزی ودر جهت استفاده منازل مسکونی باید در الویت قرار داده شود.

3-    در جهت تامین نیاز های جوانان این روستا  باید تلاش بی وقفه ای انجام گیرد.

الف) - در جهت بیکاری اکثر جوانان این روستا نیاز به ایجاد کارخانه و یا کارگاهی  در سطح روستا می باشد.

ب) – در جهت تامین نیاز جوانان به باشگاه های دیگر در روستا باید اقدامات لازم به عمل آید.

ج) – در جهت ریشه کنی اعتیاد در روستا باید اقدامات لازم در جهت دستگیری فروشندگان این مواد وکمک به برگزاری کلاس های ترک اعتیاد اقدامات لازم به عمل آید.

د) – در جهت کمک به کشاورزان  در جهت کاشت محصولات متنوع وبرآوردن نیاز شهرستان باید اقدامات لازم به عمل آید.

 

ز) – در جهت کمک به ساخت اماکن مذهبی  وتکمیل وبهره برداری از آنها باید اقدامات لازم انجام گیرد.

ر) – در جهت تکمیل وترمیم کلاس های درسی وآموزشگاه های موجود در روستا باید اقدامات لازم به عمل آید.

س) – در جهت راه داری باید اقدامات لازم در جهت ایجاد شانه خاکی برای جاده اصلی جهت عبور ومرور حیوانات اهلی وپارک وسایل  ، ایجاد شود.

ش) – در جهت رشد وتوسعه فضا های تفریحی وگردشگری در این روستا باید اقدامات لازم انجام گیرد.

ط) – از نظر مخابراتی باید در معابر عمومی روستا تلفن کارتی نصب گردد.

افراد موثر در امور روستا :

افراد تاثیر گذار در امور روستا، یکی انجمن شورا های اسلامی روستا وازدیگر افراد موثر می توان دهیار را نام برد. واز هیئت های مذهبی روستا وهیئت امنای مساجد  و روحانی مسجد ومستقر  را می توان نام برد.

  نظرات ()
Recent Posts شهدای روستای بوبوک آباد (بویوک آباد) شهدای روستای یسرلو یاد شهدای روستای قرخلر را گرامی می داریم روستای لامیان روستای النجه اسد آباد نورآباد؛ فعال در ورزش و سازندگی آستان مقدس امامزاده معصوم (علیه السلام) ـ تاوه روستای قاسم آباد روستای بارابند روستای لتگاه
My Tags استان همدان (۳٠) شهرستان همدان (٢۸) بخش شرا (٢٦) شهرستان کبودراهنگ (٢٠) بخش گل تپه (۱۳) قهاوند (۱۱) شهرستان بهار (٩) دهستان مهربان سفلی (٩) بخش مرکزی همدان (٧) دهستان چاه دشت (٧) یادواره شهدا (٦) شهرستان رزن (٦) شهدای کوریجان (٥) بخش قروه درجزین (٥) دهستان سبزدشت (٤) بخش لالجین (٤) روستای بوبوک آباد (بویوک آباد) (٤) روستای یسرلو (٤) روحانی مستقر در روستا (٤) دهستان گل تپه (۳) روستای کوزره (۳) روستاهای استان همدان (۳) بخش صالح آباد (۳) روستای پرلوک (۳) راهجرد (٢) روستای روعان (٢) بخشدار مرکزی همدان (٢) جیهون آباد (٢) بخشدار مرکزی کبودراهنگ (٢) شهرستان ملایر (٢) شهرستان اسد آباد (٢) گنبد چای (٢) روستای قرخلر (٢) روستای چانگرین (٢) دهستان در جزین علیا (٢) فرمانداری شهرستان فامنین (٢) بلوک خدابنده لو (٢) بخش مرکزی کبودراهنگ (٢) دهستان هگمتانه (٢) تجمع اعتراض آمیز زنان روستایی (٢) روستای کوریجان (٢) حجت الاسلام والمسلمین قاسم اسکندری (٢) سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان کبودراهنگ (۱) محمد جواد سیفی (۱) دهستان کوهین (۱) روستای طاهرلو (۱) شهید نوروز علی زارعی (۱) شهید ناصر زرگران (۱) علی آباد آق حصار (۱) روستای سرخ آباد (۱) دهستان سنگستان (۱) شهید حسن رحمتی (۱) شهید رمضانعلی غلامی (۱) دهستان جیحون دشت (۱) روستای بارابند (۱) روستای قاسم آباد (۱) روستای تاوه (۱) بخش مرکزی فامنین (۱) روستای نور آباد (۱) روستای النجه (۱) شهرستان تویسرکان (۱) بخش قلقل رود (۱) حجت‌الاسلام علی محمدپور (۱) روستای راهنوار (۱) روستای ماهموار (۱) روستای نظام آباد (۱) روستای همه کسی (۱) شرکت آب و فاضلاب روستایی (۱) مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی (۱) تپه تاریخی یسرلو (۱) ظاهر پورمجاهد (۱) روستای لتگاه (۱) امیرمحمداسکندری (۱) حجت الاسلام والمسلمین مجتبی چیتگری (۱) روستای هودرج (۱) دهستان سیدجمال الدین (۱) محور فرعی بهار به کوریجان (۱) حجم ترافیک (۱) کنار گذر شمال همدان (۱) محور فرعی لالجین به کوریجان (۱) وستا احمدآباد تپه (۱) روستای آلان علیا (۱) روستای کهریزباباحسین (۱) روستای نوده قره باغی (۱) روستای میلاجرد (۱) روستای رایکان (۱) نیروگاه شهید مفتح (۱) شهرستان فامنین (۱) حمید عبدلی (۱) روستای لامیان (۱) روستای پیربادام (۱) تودیع معارفه (۱) روستای چورمق (۱) روستای قراتلو (۱) امزاجرد (۱) حسین آبادشاملو (۱) حسین قلی خان شاملو (۱) دینار آباد (۱) سیمین (۱) پیام تبریک (۱) عکس (۱) شوند (۱) امامزاده عبداله (۱) شورین (۱) خیر آباد (۱) روستای شیخ جراح (۱) روستای حسین آباد شاملو (۱) بخش جوکار (۱) روستای آلان سفلی (۱) روستای حاتم آباد (۱) روستای یکن آباد (۱) دهستان الوند کوه غربی (۱) روستای دارقشلاق (۱) روستای دالیچو (۱) روستای کلیک (۱) روستای قرانقودره (۱) روستای کسلان قیه (۱) روستای قباق تپه کرد (۱) روستای ورکانه (۱) دهستان الوند کوه شرقی (۱) روستای سایان (۱) دهستان در جزین سفلی (۱) روستای عبدالرحیم (۱) روستای خان آباد (۱) روستای مزرعه مهدی آباد (۱) شهر صالح آباد (۱) ماران (مهاجران) (۱) یداله ابراهیم خانی (۱) روستای عمان (۱) روستای جگنلو (۱) محسن مرادی پناه (۱) بویاقچی (۱) فاصله روستا ها (۱) روستای برکت آباد (۱) قبچاق (۱) یسرلو (۱)
My Friends اسد آباد- اسد آباد افشار اسد آباد-اسد باد(سایت اسدآباد) اسد آباد-خاکریز اسد آباد-روستای کواتج اسد آباد-سیراوند بهار -لالجین-لتگاه بهار -لالجین-مارهموار بهار-صالح آباد -پرلوک بهار-صالح آباد-بهادربیک بهار-لالجین-لالجین پایتخت سفال بهار-لالجین-لالجین قطب سفال و سرامیک ایران تویسرکان-روستای بابا پیرعلی تویسرکان-کارخانه رزن- کرووس رزن-آنایوردوم کرووس رزن-سوزن رزن-قروه درجزین رزن-قروه درجزین-کرفس رزن-نینج فامنین-اصله فامنین-پیشخور-گلخندان کوسه لو بارزان فامنیین-مرکزی- شهر زیبای فامنیین فامنیین-مرکزی-گوزل کندیم پاملو کبودراهنگ -روستای امیر آباد کبودراهنگ -مرکزی-طاسران کبودراهنگ-باباخنجر کبودراهنگ-دیار تاریخی کوریجان کبودراهنگ-روستای رامیشان کبودراهنگ-شیرین سو-آقبلاغ آقداغ کبودراهنگ-گل تپه - خبر ارخی کبودراهنگ-مرکزی امیرآباد کبودراهنگ-مرکزی-اندر احوالات ایده لو کبودراهنگ-مرکزی-ایده لو کبودراهنگ-مرکزی-داق داق آباد کبودراهنگ-مرکزی-دستجرد کبودراهنگ-مرکزی-رامیشان کبودراهنگ-مرکزی-شیخ جراح کبودراهنگ-مرکزی-قباق تپه کبودراهنگ-مرکزی-قباق تپه (دهیاری) کبودراهنگ-مرکزی-ویان کربلایی امیر محمد اسکندری-شهدا شرمنده ایم ملایر-منگاوی(ترکمان) همدان - مرکزی-گنبد همدان- مرکزی - تفریجان همدان- مرکزی -ارزانفود همدان -مرکزی-چشمه قصابان همدان -مرکزی-دینگله کهریز همدان-شرا -یسرلو همدان-شراء-یکله همدان-شرا-بوبوک آباد همدان-شرا-قهاوند همدان-شرا-کوزره همدان-مرکری-گراچقا همدان-مرکزی- عربلو همدان-مرکزی -کنجینه همدان-مرکزی-تفریجان همدان-مرکزی-جورقان همدان-مرکزی-چشمه قصابان همدان-مرکزی-حیدره بام شهر همدان-مرکزی-سولان همدان-مرکزی-نشر همدان-مرکزی-ینگیجه (انصار الامام)