آستان مقدس امامزاده معصوم (علیه السلام) ـ تاوه

یکی از اهالی می‌گوید: امامزاده خیلی معتبر است. هم تاریخ دارد و هم شجره‌نامه که نمی‌دانیم کجا است؛ اما جدش به امام جعفرصادق (علیه السلام) می‌رسد.
به روایت دیگری‌ می گویند: از نوادگان امام حسن مجتبی (علیه السلام) است و استناد می‌کنند به زیارتنامه موجود در امامزاده که امامزاده را: معصوم مظلوم ابن عبدالله ابن زیدابن الامام الحسن مجتبی (علیه السلام) معرفی می‌کند. اجداد ما جد در جد امامزاده را حرمت می‌کردند به خاطرمعجزاتش و ما هم همینطور.
بگمان اهالی روستا امامزاده معصوم برادر امامزاده اسماعیل (علیه السلام) که در فامنین مدفون هستند؛ می باشد.

 

آستان امامزاده معصوم (علیه السلام) در بخش فامنین شهرستان همدان، دهستان خرم دشت، روستای تاوه قرار دارد.
بنائ ساختمان امامزاده معصوم (علیه السلام) قدیمی و از خشت و گل بوده رو به خرابی می‌رفت. در سال 1363 بنای قدیم را تخریب کرده و برای ساخت بنای جدید اقدام کرده اند.
مساحت بنا بقعه امامزاده 14×14 مترمربع است که دور آن ایوان و حرم در وسط آن واقع گردیده است. حرم گرد و مدور است؛ اما شکل ساخت آن به صورت 6 ضلعی است (در واقع تشخیص گرد بودن و یا شش ضلعی بودن آن بسیار دشواراست) مساحت حرم حدوداً 70 مترمربع است. مرقد در وسط قرار دارد و روی آن ضریح آلومینیمی قرار گرفته است که بشکل پنجره‌ای است. ابعاد حرم 2×3 متر و ارتفاع 2 متراست. کف حرم موزائیک می باشد.
بنای امامزاده از مصالح جدید یعنی تیرآهن، آجر و سیمان است. در شش ضلع بقعه امامزاده دو درب قرار گرفته که ضمن ورود و خروج راحت زائران، عبور نور طبیعی و تهویه هوا به سهولت ممکن است.
آقای حسینعلی جلیلی اهل و ساکن روستای طاوه و خادم امامزاده می‌گویند: امامزاده از قدیم بوده، از اجداد ما بوده است.
بنای آرامگاه در محوطه گورستان روستا واقع شده است و اطراف گورستان از شمال جاده ساوه از شرق منازل مسکونی از غرب و جنوب اراضی کشاورزی است. در گورستان عمومی روستا که دو بخش طاوه و نساج است 7 شهید آرمیده است.

/ 0 نظر / 43 بازدید