روستای ورکانه

روستای ورکانه

این روستا از توابع دهستان الوند کوه شرقی بخش مرکزی شهرستان همدان می باشد.

روستای ورکانه همدان یکی از 21 روستای گردشگری استان همدان است که نام آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و به عنوان منطقه ویژه گردشگری کشور مطرح شد.

در این روستا به لحاظ بافت معماری از مصالح بومی و محلی به خصوص مصالح سنگی استفاده شده که منحصر به فرد است و کاربرد سنگ به صورت یک مصالح عام و متعارف سیمای روستا را به گونه‌ای جذاب کرده است.

کاربرد سنگ‌های لاشه‌ای نه‌ تنها در پی، بلکه در قسمت زیادی از دیوارها و محوطه حیاط‌ها استفاده شده است که توسط ملات گِل کار شده و به جذابیت‌های آن افزوده است.

سنگ، سنگ لاشه، سنگ مالون، خشت و آجر انواع مصالح متعارف ساختمانی در ابنیه روستای ورکانه است و عنصر سنگ به عنوان اصلی‌ترین مصالح در ابنیه روستای ورکانه بیش از هر چیز در بازدید از روستا به چشم می‌خورد.

کوچه پس کوچه‌های این روستاها که با بهسازی روستایی شکل منظمی به خود گرفته است، با تیرهای چراغ برقی که در کوچه‌ها کار شده است، زیبایی دوچندانی را به ویژه در شب به این روستا داده است.

اما در این میان نباید از جریان رودخانه‏های فصلی ورکانه که در کوچه‌های سنگی و جویبارهای آن روانند، غافل بود، چرا که این چشمه‏سارها در بهار و تابستان، طراوت خاصی به روستا می‏بخشند.

این روستا بیش از سایر روستاهای هدف گردشگری گردشگرپذیر است و سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری از این روستا با سنگ‌‌های لاشه لاشه دیدن می‌کنند.

فرهنگ، نقاط گردشگری روستایی، موسیقی، بازی‌ها و لباس‌های محلی از دیگر جاذبه‌های این روستای گردشگری همدان است.

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920313000558#sthash.1aQy0hBy.dpuf

/ 1 نظر / 96 بازدید
آمد

خیلی خوشحال میشم می بینم که دوستانی همچو شما به معرفی روستاها می پردازند و امیدوارم خواننده ها هم به بازدید روستاها بروند البته چند مورد رو به حتم رعایت کنند .ابتدا اینکه با اجازه ساکنین عکس تهیه کنند چون در خیلی از روستاها دوست ندارند از زنهایشان عکس گرفته شود .وسعی کنن مایحتاج خوردنی و یا خرید سوغاتی رو از محل مورد نظر انتخاب کنند تا به نوعی خرید مسافر منبع درامد شود برای روستا