روستا ی احمدآباد تپه

نام روستا و وجه تسمیه آن 

نام روستا احمدآباد تپه میباشد که به گفته اهالی روستا به دلیل اینکه روستا توسط پسران فردی به نام احمد درکنارقلعه ای متروکه که به شکل تپه درآمده بود احداث گردیده است قدمت آن به130سال پیش برمیگردد قبر احمذ که بانی روستا بوده است  در روستای اوچ تپه میباشد  و اولین قبر ذر قبرستان احمدآباد قبر فردی نوجوان به نام قربان وردی فرزند هادی سال 1337 قمری می باشد.

تابعیت تقسیماتی

. روستای احمدآباد تپه بر اساس آخرین  تقسیمات کشوری  یکی از روستاهای دهستان شوردشت بخش شراء  (قهاوند) شهرستان همدان می باشد لازم به ذکر است که سند ثبت روستا جزء استان مرکزی بوده است وبعدا جز توابع شهرستان ملایر ودر نهایت جزء شهرستان همدان قرار گرفته است .

موقعیت جغرافیایی ووضعیت جغرافیایی روستا

 

 

روستا ی احمدآباد تپه از لحاظ موقیت جغرافیایی  در 32درجه و 04 دقیقه  طول شرقی و 25درجه و 48دقیقه عرض شمالی  و  با ارتفاع 1650 متر از سطح در یا  در 34کیلومتری جنوب شهر قهاوند و 15   کیلومتری مرکز دهستان شوردشت(کوزره) واقع شده است .

به لحاظ موقعیت نسبی  روستای احمدآباد تپه از سمت شمال با عبدالرحیم ، از سمت  غرب با روستای خردمند از سمت شرق با روستاهای قاسم آباد و جنوب روستای اوچ تپه همسایه است.

 

 

 

سابقه سکونت وتایخچه شکل گیری روستا

به گفته اهالی روستا قدمت روستا به 130 سال پیش می رسد لازم به ذکر می باشد که اهالی روستای احمد آباد قبل از احداث روستا در روستای اوچ تپه ساکن بودن سپس به روستای عبدالرحیم مهاجرت وبه علت اختلافات فرهنگی وطایفه ایی ازروستای عبدالرحیم بهمحل فعلی روستا مهاجرت وروستا را احداث نموده اند.

فاصله روستا ازسایرروستاها ی همجوارومراکزدهستان.بخش ونوع راههای روستایی

 روستای احمدآباد با روستای اوچ تپه 1 یک کیلومتر جاده خاک و بین شهرستانی هم میباشد فاصله تا روستای عبدالرحیم 3کیلومتر جاده اسفالت وجاده اصلی روستا با روستای خردمند 6کیلومتر و از داخل رود خانه فصلی عبور میکند فاصله تا مرکز دهستان 15 کیلومتر تا مرکز بخش 34 کیلومتر میباشد

 

 

امکانات روستا (آموزشی.اداری.بهداشتی ودرمانی.بازرگانی .خدماتی و...)

 

توضیحات

سال تاسیس

تعداد

امکانات

مشترک

 

1باب

مدرسه ابتدایی

ندارد

 

0

مدرسه راهنمایی

ندارد

 

0

مرکز بهداشتی درمانی

 

 

یک باب

خانه بهداشت

مسجد جامع

 

1 باب

مسجد

 

 

یک باب

غسالخانه

ندارد

 

0

خدمات کامپیوتری

ندارد

 

0

حسینیه

ندارد

 

0

نانوایی

برادران

 

1باب

پایگاه مقاومت

 

 

3 باب

مغازه خواربار فروشی

 

 

1باب

آرایشگاه زنانه

 

1378

 

آب شرب

 

1367

 

برق

 

1391

 

گاز

تمامی منازل روستا

1384

 

تلفن

ندارد

 

0

دهیاری

 

 

 1 باب

تعمیرگاه وسایل نقلیه

 

 

 

شرکت تعاونی روستایی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرح هادی روستا وسابقه اجرای آن

مطالعات طرح هادی روستا درسال  1380توسط بنیاد مسکن شهرستان همدان انجام شده و در همان سال مصوب شده و در سال 1383 نقشه دقیق طرح هادی روستا به اجرا در آمده است

 

 

نقشه حریم ومحدوده روستا براساس طرح هادی

نقشه طرح هادی روستا ی احمدآباد به صورت کامل توسط بنیاد مسکن شهرستان همدان درسال 1383انجام شده که محدوده روستا کاملا مشخص گردیده و زمین های مسکونی و توسعه آتی و فضاهای سبز و معابر و خیابانهای اصلی روستا کاملا مشخص گر دیده است و همچنین در نقشه طرح هادی زمین های توسعه آتی برای ساخت و ساز برای سالهای آتی نیز دقیقا مشخص شده است ضمنا نقشه در سال 1392 بازنگری گردیده .

 

اطلاعات جمعیتی قومی واجتماعی روستا

در سال 1387 جمعیت روستای احمد آباد 625 نفربوده است که ذر قالب 125 خانوار در این مقطع در روستا ساکن بوده اند با گذشت هفت سال جمعیت روستا به علت کوچ افراد ه شهر ها و استانهای مجاور جمعیت راکد مانده است

سال

1345

1355

1365

1375

1385

1390

1393

جمعیت(نفر)

699

951

831

621

615

608

613

خانوار

145

154

144

100

129

164

144

در این روستاگویش و زبان اهالی ترکی محلی می باشد که اکثریت جمعیت روستا به پنج طایفه شهبازی(ایل قشقایی)–منافی(مراد بلاغی) – چهاردولی(اصل آنها از چرداول ایلام بوده که مدتی در حسن آباد علوی ار توابع ملایر بوده اند بعد به این روستا کوچ نموده اند)–رجبی (روستای کوزره) وزارعی (از شهبازیها بوده اند نام خانوادگی خود را عوض نموده اند و در اصل از ایل قشقایی بوده اند)  تقسیم می شوندکه دارای مردمی مهمان نواز و متدین می باشد که یشتر شغل اهالی از نظر اجتماعی کشاورزی و دامداری می باشد

/ 3 نظر / 151 بازدید
سميرا

سلام جايزه ماهيانه ميخواي به منم سر بزن http://alpha20.mihanblog.com/extrapage/hadiehshop

شعیب

سلام براي چشمانم نماز باران بخوان از دست روزگار بغض کرده اما نمي بارد

انسان

[گل]سلام..عیدبرشما مبارک[هورا]